Telegraph: IŞİD Rakka'da yaşayan Kürtleri sürgüne gönderiyor

Telegraph: IŞİD Rakka'da yaşayan Kürtleri sürgüne gönderiyor
Telegraph: IŞİD Rakka'da yaşayan Kürtleri sürgüne gönderiyor

Fotoğraf arşivdir

İngiliz Telegraph gazetesi, IŞİD'in Rakka'daki Kürtleri kentten sürmeye başladığını belirtti.

RADİKAL - Daily Telegraph gazetesi, Suriye 'de Kürt Halk Savunma Birlikleri'nin (YPG) Rakka'ya 50 kilometre yaklaşması üzerine IŞİD'in Rakka'daki Kürtleri şehirden sürmeye başladığını belirtiyor.

"Kürt mahallerinde dağıtılan el ilanlarında tüm Kürtlerin şehri 72 saat içerisinde terk etmesi gerektiği, aksi takdirde Şeriat mahkemelerinde yargılanacakları yazıyor" denen haberde, Kürt evlerinin de kırmızı boyalarla işaretlendiğini ifade ediliyor. Rakka'nın Kürt mahallelerinde megafonlarla yapılan anonslarda ise IŞİD militanlarının "Haçlı koalisyonuyla işbirliği yapıyorsunuz" dediği aktarılıyor.

Suriye: IŞİD militanları Kobani'ye Türkiye'den girdi

Gazeteye konuşan eski Rakka kent konseyi üyesi ve Kürt aktivist İbrahim Müslim, "Bize sürgün kararının 'Kürt - Haçlı işbirliği'nin bir sonucu olduğunu söylüyorlar" diyor. Kürtlerin Rakka'nın kuzeyindeki Kürt kantonlarına gitmemeleri için Tel Abyad ve Kobani yollarının kesildiği de belirtilen haberde, Kürt ailelerin Palmira'ya yönlendirildiği ifade ediliyor.

 

PYD lideri Salih Müslim: Etnik temizlik töhmeti altında bırakılmak ağırımıza gidiyor

Yaklaşık 200 Kürt ailenin Rakka'dan ayrıldığı bilgisinin yer aldığı haberde IŞİD kontrollerini atlatarak Kobani'ye gelmeyi başaran Cevan Ali'nin anlattıklarına da yer veriliyor:

"Evimizi ve tüm eşyalarımızı geride bıraktık. Rakka'da sürekli olarak istismara maruz kalıyorduk. Kürtleri keyfi biçimde gözaltına alıyorlardı. Mahallemizde suyu ve gıda yardımlarını kesiyorlardı. İnsanın evini bırakıp gitmesi çok zor."

YPG'nin Rakka'ya yaklaşması nedeniyle IŞİD'in şehirdeki savunma mevzilerini güçlendirmeye başladığı haberleri de gelmişti. (BBC Türkçe)

IŞİD Rakka'da Kürt köyüne saldırdı

YPG Ayn İssa'yı ele geçirdi