Telegraph: Türkiye göçmenlerin Avrupa'ya geçişine göz yumuyor

Telegraph: Türkiye göçmenlerin Avrupa'ya geçişine göz yumuyor
Telegraph: Türkiye göçmenlerin Avrupa'ya geçişine göz yumuyor
Telegraph, Türkiyeli yetkililerin rüşvet karşılığı, Suriyeli göçmenlerin Yunan adalarına geçişine izin verdiğini belirterek, bu iddiasını Yunan Sahil Güvenlik yetkilileri ve Yunan adaları sakinlerinin açıklamalarına dayandırdı.

RADİKAL - İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Türkiyeli yetkililerin rüşvet karşılığı, Suriyeli göçmenlerin yolcu gemilerine izinsiz binerek Yunan adalarına geçişine izin verdiğini iddia etti. Gazete , iddiasını Yunan Sahil Güvenlik yetkilileri ve Yunan adaları sakinlerinin açıklamalarına dayandırdı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, gazeteye konuşan doğu Ege adaları sakinleri, adalara uğrayan gemilerde çok sayıda Suriyeli mülteci olduğunu, Türk yetkililerin bu mültecilerin gemiye binişini engellemek için hiçbir şey yapmadığını söylüyor. Daily Telegraph, " Avrupa 'nın sınır kontrolünde başka bir boşluk" olarak nitelediği durumun, Avrupa'ya kaçak yollarla girmek isteyen göçmenler için, diğer seçeneklerden daha güvenli olduğunu yazıyor.

'AZ MİKTARDA LİRA KARŞILIĞI'

Haber şöyle devam ediyor: "Göçmenler dayanıksız botlara binip hayatlarını tehlikeye atmadan, kaçakçılık şebekelerine büyük paralar ödemek zorunda kalmadan, Türk yetkililere verdikleri az miktarda Türk lirası karşılığı, Türkiye 'nin güney batısından herhangi bir yolcu gemisine binerek Yunan adalarına ulaşabiliyorlar. Oraya vardıklarında da yetkililerin onları orada barındırmak dışında başka bir şansı olmuyor".

Gazeteye konuşan Yunan bir öğrenci, Türkiye'den Midilli'ye yaptığı gemi yolculuğunu şöyle anlatıyor: "250 yolcudan sadece 40'ı Yunandı. Geri kalanlar Suriyeliydi ve Yunanistan'a ulaştıkları için çok mutlu görünüyorlardı."

2 GÜNDE 1200 GÖÇMEN

Yunan sahil güvenlik yetkilileri, son 2 günde Yunan adalarına, çoğunluğu Suriyeli olmak üzere bin 200 göçmenin ulaştığını söyledi. Gazete Türkiye'den Yunanistan'a kaçak girişlerin durdurulması için iki ülke nezdinde çabaların artırıldığını, ama bunu uygulayacak olan polislerin kaynak sıkıntısı yaşadığını ve siyasi iradelerinin yetersiz olduğunu belirtti.

Daily Telegraph'a göre, Yunanistan'ın ekonomik durumunun kötü olması, gelirini artırmak isteyen bazı Yunan polis ve tekne sahiplerinin de, insan kaçakçılığı işine girmesinde ya da buna göz yummasında etkili oluyor.