Telegraph: Yabancı cihatçılar Türkiye'den akın ediyor

Telegraph: Yabancı cihatçılar Türkiye'den akın ediyor
Telegraph: Yabancı cihatçılar Türkiye'den akın ediyor
"El Kaide cihatçıları Suriye'ye Türkiye'den akın ediyor." İngiliz gazetesi Daily Telegraph'ın dünya haberleri sayfası bugün bu manşetle çıktı. Hatay mahreçli haberde cihatçıların güney illerinde kiraladıkları evlerde kaldıkları belirtiliyor.

Radikal.com.tr – İngiltere’nin önemli gazetelerinden Telegraph gazetesi muhabiri Ruth Sherlock, NATO üyesi olan ve toprakları Kaide tarafından kullanılabilen Türkiye ’nin Suriye’de muhaliflerle hükümet arasında yaşanan çatışmalardaki rolünü sorguladı.

Hatay’dan yazılan habere göre, aralarında Britanyalıların da bulunduğu yabancı savaşçılar Türkiye’nin güney illerinde tutulan dairelerde saklandıktan sonra Kaide’ye katılıp cihat ilan etmek üzere sınırı geçiyor.

Söz konusu cihatçıların Batı destekli ve ‘ılımlı’ Özgür Suriye Ordusu’nu (ÖSO) geride bıraktığı belirtilen haberde, en başından beri muhaliflere destek veren Türkiye’nin yeni Kaide üyelerinin hareketini artık denetleyemediğine, hatta bu durumu göz ardı ettiğine dair endişeler de dile getirildi.

Kaide bağlantılı Irak- Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) katılmak isteyenler için Türkiye’nin güneyinde kalacak yer ayarlamakla yükümlü olan Ürdünlü Ebu Abdülrahman ise savaşçılar Türkiye’ye girişten sonraki ‘prosedürü’ anlattı: “En başta Türkiye’ye girmek için Müslüman olmanız gerekiyor. Ayrıca ajan olmadığınızdan da emin olmak zorundayız. Yabancıysanız da bizim ağımızdan birinin size referans olması lazım. Suriye sınırına yakın köylerde sahte isimlerle apartman dairesi kiralıyoruz. Sınırı geçmek için haftalarca bu dairelerde bekleyenler oluyor. Daireler sınırın diğer tarafından gelen Kaide savaşçılarının ‘dinlenme yerleri’ olarak da kullanılıyor.”

Şu anda Suriye’de ortalama 10 bin yabancı savaşçı olduğunu belirten uzmanlar da artan yabancı sayısını sınırdan geçişin kolay olmasına bağladı. Buna karşın gazeteye konuşan bir Türk yetkili aşırıcı veya terör örgütü üyelerinin Türkiye’de bulunmasına müsamaha gösterilmediğini vurguladı.

Cihatçıların sınırı geçmesinin kendi bilgi ve kontrolleri dışında olduğunu savunan yetkili, Suriye’deki aşırıcıların sayısının artmasının sebebi olarak da uluslararası toplumun ülkedeki krizi kısa sürede çözememesini gösterdi: “Suçu yalnızca Türkiye’nin üstüne atmayın. Bunların Kaide üyesi olduğu bilgisi bize verilmezse, ellerinde geçerli bir pasaport olan kişileri nasıl engelleyebiliriz?”

Nitekim haberin sonunda Türk polisinin sınırdaki kontrolleri arttırdığı ve Kaide üyelerinin kaldığından şüphelenilen evlere baskı düzenlediği ama cihatçıların Kilis’te ‘bacak bacak üstüne atarak kahve içtiğine’ dikkat çekildi.


TIMES: CENEVRE 2 ERTELENMELİ

Times gazetesinin başyazısında, "Suriye'de henüz barıştan bahsetme zamanının gelmediği" tespiti yapılarak, Cenevre'de ikincisi yapılması planlanan barış konferansının ertelenmesi tavsiye ediliyor.

İç savaşta hayatını kaybeden 100 binden fazla kişiye bazı günler 200 kişinin eklendiği bir ortamda bu öneriyi yapmanın kulağa "şefkatsizce" gelebileceği başyazıda özetle şöyle deniyor:

"Lakin, Cenevre 2 barış konferansı Suriye halkına umut vadetmiyorsa hiç gerçekleştirmemek daha iyidir. 23 Kasım'a takvimlenen görüşmelerde niyet, Beşşar Esad rejimini, nihayetinde Suriye Devlet Başkanı'nın iktidarı bırakmasının yolunu açacak bir geçiş yönetimini kabul etmeye zorlamaktı. Umutsuzca bölünmüş durumdaki muhalefet, Esad'ın iktidarda beklediklerinden daha uzun süre kalmasını içerse bile bu anlaşma şartlarını kabul etme baskısı altında kalacak.

"Cenevre 2 için işaretler hiçbir zaman iyi olmadı. ABD ve Rusya'nın Suriye hükümetiyle kimyasal silah cephaneliğinin imha edilmesi konusunda anlaşmasından sonra Esad üzerindeki bütün ciddi baskı havası ortadan kalktı. Bu süreç 7 ay daha sürecek. En son zehirli kimyasal madde kutusu imha edilene kadar Esad iktidara tutunabilir."

19 silahlı muhalif grubun şimdiden Cenevre 2 konferansına katılmayı "hainlik" ilan ettiği hatırlatılan analizde, Özgür Suriye Ordusu ile daha radikal çizgideki İslamcılar arasındaki anlaşmazlığın da derinleştiğine dikkat çekiliyor.

Batı ülkelerinin konferansı Esad'dan daha fazla istediğine işaret eden Times, şu değerlendirmede bulunuyor:

"Bir barış konferansı için en uygun zamanlama, Esad'ın duvara sıkıştığında olur. Siyasi ve mali olarak yolun sonuna geldiğini ve tek mantıklı çıkış yolunun iktidarı paylaşmak olduğunu hissetmelidir. Cenevre 2, Esad'ın kimyasal silahlarından arınmış ve savunmasız olacağı gelecek yaza kadar ertelenmelidir. ABD liderliğinde güç kullanma tehdidi devam etmelidir."