Temsili mahkeme 'ölüm cezası' dedi

Temsili mahkeme 'ölüm cezası' dedi
Temsili mahkeme 'ölüm cezası' dedi
Tahrir Meydanı'ndaki gösterilerde, temsili olarak yargılanan Mısır'ın eski lideri Mübarek idama mahkum edildi

KAHİRE - Mısır 'da düzenlenen “milyonluk” gösterilerde, devrik lider Hüsnü Mübarek için Tahrir Meydanı'nda temsili mahkeme kuruldu.
Tahrir Meydanı'nda “Siyasetten Men Kanunu”nun uygulanması talebiyle dün düzenlenen gösterinin ardından Mısır Barolar Birliği tarafından birçok örgüt ve hareketin de desteklediği temsili bir mahkeme kuruldu.
Temsili mahkemedeki duruşmada, devrik lider Hüsnü Mübarek, eşi ve çocukları ile eski İçişleri Bakanı Habib el-Adli ve yönetimdeki Yüksek Askeri Konsey'in Başkanı Hüseyin Tantavi'nin maskelerini giymiş sanıklar yer aldı.
Duruşmada söz alan iddia makamı, Hüsnü Mübarek ve diğer sanıklar hakkında çeşitli suçlamalarda bulunarak, mahkemeden en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep etti.
Temsili mahkemede, iddia makamının suçlamalarına karşı, Hüsnü Mübarek ve diğer sanıkları savunan kimse çıkmadı. Mahkeme bunun üzerine, Mübarek'in de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında idam kararı vererek yargılamayı bitirdi.
Temsili mahkemede ayrıca, hükmün Mısır'daki teamül doğrultusunda, nihai onay için Mısır Müftülüğü'ne gönderilmesi kararlaştırdı. (aa)