Terör Şam'ı kavurdu

Terör Şam'ı kavurdu
Terör Şam'ı kavurdu

Fotoğraf: REUTERS

Suriye'nin başkenti dün çifte saldırı ile can evinden vuruldu. Araçların insanlarla birlikte kavrulduğu saldırıda 55 kişi öldü, 372 kişi yaralandı.

ŞAM / REUTERS-AP-SANA-AA
Suriye’de ateşkesin birinci ayının dolmasına 2 gün kala başkent Şam’da kamu binaları ve asker kurumları hedef alan saldırılar ortalığı cehenneme çevirdi. Dün sabah askeri istihbarat binası yakınında meydana gelen 2 ayrı patlamada en az 55 kişi ölürken 372 kişi yaralandı. Kazaz mahallesindeki ana caddelerden birinde, halkın işe gidiş saatinde meydana gelen saldırı nedeniyle parçalanmış cesetler ve hurdaya dönen araç parçaları çevreye yayıldı. 9 katlı askeri istihbarat binasının bir bölümü ve çevredeki binalar hasar gördü. Olay yerinde biri 3 metre, diğeri 6 metre genişliğinde iki büyük krater oluştu. İçişleri Bakanlığı kullanılan patlayıcı miktarının 1100 kilodan fazla olduğunu açıkladı. Saldırıyı üstlenen olmazken Londra merkezli muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, patlamalardan en az birinin bir otomobile yerleştirilen bombadan kaynaklandığını ve hedefin istihbarat binası olduğunu belirtti. 

Halk öfkeli
Dışişleri Sözcüsü Cihad Makdissi, Facebook’tan halka kan bağışı çağrısı yaptı. Patlamadan kısa bir süre sonra çekilen ve devlet televizyonunda yayımlanan görüntülerde çatışma sesleri vardı. Görüntülerde cesetler ve enkaz arasında yürüyen ve muhaliflerin silahlandırılmasını isteyen Suudi Arabistan’a tepki göstererek “Bu mu özgürlük?” diye bağıran yaralı bir adam da yer aldı. 40 yıl sonra çok partili ilk seçimin adaylarından Nedine Haddad da, Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casım el Sani’ye “Utan. Rejimi değil halkını yok ediyorsun. Okula giden çocukları öldürüyorsun” dedi. 

Gözlemcilerden çağrı
Önceki gün Dera’da bombalı saldırıdan kıl payı kurtulan BM gözlemci heyetinin başkanı General Robert Mood da olay yerinde incelemelerde bulundu. Saldırganlara hitaben “Bu hiçbir şeyi çözmez, sadace daha çok acı verir” diyen Mood, Suriye halkının yanında olduklarını belirterek, ‘ülke içindeki ve dışındaki herkese şiddetin durmasına yardım etme’ çağrısı yaptı. BM-Arap Birliği’nin özel temsilcisi Kofi Annan da saldırıları kınadı. Fransa Dışişleri Sözcüsü Bernard Valero, ‘Suriye’deki kanlı saldırıların sorumlusunun Şam yönetimi olduğunu’ öne sürdü. Suriye Genel Devrim Konseyi, patlamalardan sonra güvenlik güçlerinin muhtelif bölgelerde baskınlar düzenlediğini ve çok sayıda vatandaşın tutuklandığını duyurdu.
Şam Haber Ağı (SNN) güvenlik güçlerinin başkentin Damir semtinde en az 80 eylemciyi tutuklayıp bazı yerlerini yağmaladığını iddia etti. SNN ordunun ülke genelinde 247 noktada operasyonlarına devam ettiğini, Deyr el Zor ve Şam’ın Duma banliyösünde evlere baskınlar düzenlendiğini duyurdu. Ateşkesin başladığı 12 Nisan’dan beri, güvenlik kurumlarını hedef alan saldırılarda onlarca asker ve sivil öldü. Şam’da 27 Nisan’da 9 kişinin öldüğü saldırıyı Nusra Cephesi üstlenmişti.