Teröristler çocukları kalkan yapıyor

Teröristler çocukları kalkan yapıyor
Teröristler çocukları kalkan yapıyor
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Somalili Eşşebab militanlarının tecrübeli militanları korumak için okullardaki öğrencileri kaçırarak ön saflarda savaşmaya zorladığını bildirdi.

Merkezi New York'ta bulunan örgütün raporunda, son iki yılda daha önce görülmemiş sayıda çocuğun kaçırıldığı, aralarında 10 yaşındaki çocukların bile bulunduğu belirtildi.

Raporda, yetişkin militanların korunması için erkek çocuklarının bile bile cephe hattında ölüme gönderildiği, kız çocuklarının ise "eş" olmaya zorlandığı kaydedildi.

Eşşebab militanlarının güney ve orta kesimlerindeki pek çok bölgeyi denetiminde tuttuğu Somali'de çocuk askerlerin kullanılması yeni bir durum olmamasına rağmen, insan hakları örgütü, bu kez oranın ve uygulanan şiddetin çok üst seviyelerde olduğunu vurguladı.

HRW uzmanı Laetitia Bader, Eşşebab'ın iki yıldır çocukları zorla sadece evlerinden değil, okullarından ve oyun alanlarından da kaçırdığını söyledi.

Bader, Somali'de hiçbir yerin çocuklar için güvenli olmadığını belirtti.

Raporun, 21'i Eşşebab'ın elinden kaçan çocuk, 160'dan fazla çocuk, anne, baba ve öğretmenlerle yapılan röportaja dayandırıldığı kaydedildi.

15 yaşındaki bir öğrenci, sınıfındaki yaklaşık 100 öğrenciden sadece 2'sinin Eşşebab'ın elinden kaçmayı başardığını anlattı.

Örgüt, çocukların üç ay eğitim kamplarına alındığını, çocuklara silah ve bomba eğitimleri verildiğini de bildirdi. (aa)