THY uçağında radyoaktif sızıntı iddiası

THY uçağında radyoaktif sızıntı iddiası
THY uçağında radyoaktif sızıntı iddiası
Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki Indira Gandhi Havalimanı'nda THY'ye ait bir kargo uçağında radyoaktif sızıntı tespit edildiği iddia edildi. THY uçağın dönüşünde bir ize rastlanmadığını duyurdu.

RADİKAL - Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'deki Indira Gandhi Havalimanı'nda THY'ye ait bir kargo uçağında radyoaktif sızıntı tespit edildi.

Tıbbi kargodaki radyoaktif malzemeden kaynaklanan sızıntının ardından bölge güvenlik şeridiyle çevrildi. Sızıntının ise kontrol altına alındığı açıklandı. Reuters'ın haberine göre, Hint yetkililer söz konusu radyoaktif maddenin, tıbbi tedavide kullanılan sodyum iyodid 131 olduğunu belirtti.

Hindistan basınında çıkan haberlerde, İstanbul 'dan kalkan uçağın Yeni Delhi'deki özel bir hastane için tıbbi malzeme taşıdığı bildirildi.

ÜZERİ ÖRTÜLDÜ

Bir havalimanı yetkilisi Reuters'a yaptığı açıklamada, sızıntının tıbbi bir sevkiyattan kaynaklandığını, olayın meydana geldiği bölgenin kordon altına alındığını ve sızıntıya neden olan materyalin üzerinin battaniyeyle kapatıldığını belirtti. CİHAN'ın haberine göre, yetkililer, radyoaktif maddeden etkilenen olmadığını açıkladı. Ancak Hint basını, sızıntıya maruz kalan iki kargo görevlisinin kontrol için hastaneye sevk edildiğini bildirdi.

Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Rajnath Singh, olayı haber alır almaz atom enerjisi uzmanlarının derhal bölgeye yönlendirildiğini söyledi. (Hürriyet) 

THY'den açıklama: Radyoaktif izine rastlanmadı

Olayla ilgili bir açıklama yapan THY Basın Müşavirliği uçağın dönüşünde yapılan kontrollerde bir bulguya rastlanmadığını açıkladı.

THY’den yapılan açıklama şöyle: “Türk Hava Yolları’nın 28 Mayıs tarihli ve TK716 sefer sayılı İstanbul-Delhi seferiyle taşınan tıbbi içerikli malzeme paketi üzerinde ıslaklık görülmüş ve ilgili kargo bunun üzerine Delhi’de resmi otoritelerce radyoaktif sızıntı şüphesiyle incelemeye alınmıştır.Bilginin tarafımıza ulaşmasıyla birlikte, İstanbul’a dönen uçakta inişin ardından kargo ve teknik birimlerimizce gerekli kontrol ve radyasyon ölçümü yapılmış ve herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Konuyla ilgili resmi makamlara tarafımızca gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.”

Yeni Delhi Havalimanı'nda 28 Mayıs günü meydana gelen olayda apronda görülen sızıntı üzerine yapılan araştırmada, bu malzemenin THY uçağından aktığı tespit edildi denilmişti. Bunun üzerine yer hizmetleri çalışanları hemen havalimanı yetkililerine bilgi verdi. Kısa süre sonra Ulusal Acil Durum Ekipleri havalimanı apronuna girerek inceleme yaptı. Ekip sorumlusunun verdiği bilgiye göre, THY uçağında taşınan kargonun Yeni Delhi’de bulunan Fortis Hastanesi’ne gittiği belirtildi. Bunun üzerine hastane yetkilileri de havalimanına çağırıldı. Hindistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise durumun kontrol altında olduğu bildirildi şeklinde haberler çıkmıştı. (Faik KAPTAN/İSTANBUL/DHA)