Tıbbın son başarısı: Vücutta eriyen cihazlar

Tıbbın son başarısı: Vücutta eriyen cihazlar
Tıbbın son başarısı: Vücutta eriyen cihazlar

Fotoğraf: BBC

Amerikalı bilim adamları, vücutta çözünebilen, ultra-ince elektronik cihazlar geliştirdi. Cihazların, tıpta büyük ilerleme kaydetmesi bekleniyor.

ANKARA - "Science" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, silikon ve magnezyum oksitten üretilen ve koruyucu bir ipek tabakası ile kaplı olan cihazlar, görevlerini yerine getirdikten sonra vücutta çözünebiliyor.

Bilim adamları, "Geçici Elektronik" olarak adlandırılan cihazların geleneksel dayanıklı elektroniklerin tam tersi özellikte olduğuna dikkati çekti.

Cihazı üretmek için "nano-zar" olarak da bilinen son derece ince silikon tabakalar kullanan bilim adamları, çözünme hızını kontrol etmek için ise ipekten yararlandı. İpek böceklerinin ürettiği ipek, çözünebilme ve tekrar biçim alma özelliğine sahip.

Bilim adamları, çözünen ipek kristallerinin yeniden biçim alma sürecini değiştirerek cihazın ne kadar süre vücutta kalacağını ayarlayabiliyor.

Massachusetts eyaletindeki Tufts Mühendislik Fakültesi'nden Prof. Fiorenzo Omenetto, geçici elektroniklerin çözünme süresinin birkaç dakikadan birkaç yıla kadar değişebildiğini belirtti.

Laboratuvar ortamında fareler üzerinde denenen geçici elektronikler, yaraların enfeksiyon kapmasını önledi.

Cihazların, çeşitli ilaçların beden içine verilmesi ya da beyin ve kalp için sensör olarak kullanılması da planlanıyor.

Geçici elektronik teknolojisinin, çevre dostu özellikleri sayesinde telekomünikasyon gibi diğer alanlarda da yaygınlaşması bekleniyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  çevre

  ,

  Bilim

  ,

  Kalp

  ,

  derece