TİKA'dan Kızılderililere 200 bin dolarlık yardım

TİKA'dan Kızılderililere 200 bin dolarlık yardım
TİKA'dan Kızılderililere 200 bin dolarlık yardım
TİKA, ABD'nin en batısında yer alan Oregon'da yaşayan Kızılderililere 200 bin dolarlık yardım yapacak.

WASHINGTON - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ABD 'nin en batısında yer alan Oregon'da yaşayan Kızılderililere 200 bin dolarlık yardım yapacak.

Yardım, Türkiye 'nin Washington Büyükelçiliği Konutu'nda düzenlenen resepsiyonla duyuruldu. Etkinliğe Washington Büyükelçisi Namık Tan, TİKA Başkanı Serdar Çam, Oregon'da bulunan Warm Springs Rezervasyonu kabile şefi Joseph Moses ile bazı Kızılderililer ve çok sayıda davetli katıldı.

Gecede, Büyükelçi Tan ve TİKA Başkanı Çam, 200 bin dolarlık sembolik çeki kabile şefi Moses'a takdim etti. Yardımla birlikte TİKA, Warm Springs bölgesinde yaşayan yaklaşık 5 bin Kızılderiliye su yardımı götürecek.

"DOST BİR HALKA KATKIDA BULUNMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ"
TİKA Başkanı Serdar Çam, projeyi gelecek yılın ortalarına doğru bitirmek istediklerini söyledi.

Projenin kendilerine yaklaşık bir yıl önce intikal ettiğini ifade eden Çam, "Türkiye-ABD ilişkilerine de dolaylı olarak katkı sağlayacak bir çalışma olarak projeyi bize getirdiklerinde değerlendirmelerimizi yaptık. Başta Sayın Başbakanımızın bu konudaki çalışmaları desteklemesi ve katkılarını vermesi neticesinde, bugün bu sembolik çalışmayı yapmış olduk. Burada inşaatı devam eden geniş bir yerleşim bölgesinde, Türkiye olarak biz bir su deposunun ve tesisatının kurulmasıyla ilgili kısma katkı sağlamış oluyoruz. Türkiye-ABD ilişkileri çerçevesinde buradaki yerlilere, dost bir halka katkıda bulunmaktan dolayı mutluyuz" diye konuştu.

"MÜTEVAZİ BİR BAŞLANGIÇ"
Washington Büyükelçisi Namık Tan, Kızılderili kabileleriyle bir süredir ilişki yürüttüklerini dile getirdi. "Kızılderililerin buradaki yaşamlarını biraz daha kolaylaştırmak adına acaba ne gibi katkılarda bulunabiliriz" diye kendilerine sorduklarını anlatan Tan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öncelikle ticaret alanında bir katkıda bulunmayı düşünmüştük. Ancak daha sonra gördük ki hayatlarında böyle küçük, pratik yardımlara da ihtiyaçları var. Biz de o zaman TİKA'nın kapısını çaldık. TİKA bugün bizim yurtdışında gurur veren çalışmalar yapan en önemli organizasyonlarımızdan birisi. TİKA bizim burada başlattığımız sürecin büyük bir güçle katlanarak, daha faydalı bir sürece dönüşmesini sağladı. Kızıldereli kabileleriyle ilişkilerimizin güçlendirilmesi bizim için mütevazi bir başlangıçtır."

"SİZLERE TEŞEKKÜR BORÇLUYUZ"
Warm Springs Rezervasyonu kabile şefi Joseph Moses ise projenin hayatlarını kolaylaştıracağını dile getirdi. Moses, "Ümit ediyorum ki Türkiye ile dostluğumuzu ve ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Bize yaptığınız yardımlar için sizlere teşekkür borçluyuz" ifadesini kullandı.

Moses, 200 bin dolarlık yardımın yaklaşık 720 öğrencilik inşa etmekte oldukları okul için de kendilerine destek olacağını dile getirdi.

Moses'ın, su deposunun ve tesisatının kurulması yanında dağınık halde bulunan Kızılderilileri bir araya toplayacak olan 700 hane projesi ile inşası devam eden okulun yapımına da TİKA'nın destek olmasını istediği öğrenildi.

Etkinlik sonunda Warm Springs Rezervasyonu'ndan gelen Kızılderililer, yerel müziklerinden örnekler seslendirdi. Kızılderililer, Çam'a yerel çalgı aletiyle birlikte battaniye hediye ederken, Çam da Kızılderililere bazı hediyeler sundu. Etkinlikte ayrıca Yıldız Sarayı fotoğraf arşivinde yer alan Kızılderili fotoğraflarından örnekler de sergilendi. (aa)