Tikrit üç taraftan kuşatma altında

Tikrit üç taraftan kuşatma altında
Tikrit üç taraftan kuşatma altında
Üçüncü gününe giren Tikrit operasyonu kapsamında kentin üç taraftan kuşatma altına alındığı bildirildi.

RADİKAL - Selahaddin Valisi Raid Ciburi, Irak Ordusu ile milislerin, IŞİD’in elindeki Tikrit kentini 3 taraftan kuşatma altına aldığını söyledi.

Rudaw’a konuşan Vali Ciburi, güvenlik güçleri ve El-Haşdu’ş-Şabi (Halk Topluluğu) milislerinin doğuya doğru 200 kilometre ilerlediğini ve bazı kasabalar ile köyleri kontrol ettiğini aktardı. Selahaddin Valisi, “Tikrit’teki IŞİD mensupları üç taraftan kuşatılmış durumda” dedi. Selahaddin Güvenlik Konseyi Başkanı Casım Cibara ise, Mıibdiye köyü ile Tikrit’in 15 km güneyindeki El – Elem nahiyesinin kontrol edildiğini kaydetti. Cibara, nahiyede şiddetli çatışmalar meydana geldiğini ve IŞİD’in ciddi oranda kayıp verdiğini söyledi.

ABD: Artık Kürtlere doğrudan silah veriyoruz

Tikrit'i kurtarma operasyonu başladı

OPERASYON ÜÇÜNCÜ GÜNÜNDE

Selahaddin vilayetinin idari başkenti olan Tikrit’te operasyonu üçüncü gününe girdi. Rudaw’a konuşan El-Haşdu’ş-Şabi (Halk Topluluğu) Milisleri Sözcüsü Kerim Nuri, dün Dor ve Hemrin nahiyelerini kontrol ettiklerini söylemişti. Sözcü, “Tikrit’e 3 kilometre mesafedeki Elhev köyünde IŞİD’in 3 keskin nişancısını etkisiz hale getirdik” demişti.

Irak’taki haber ajansları da Irak Ordusu’na ait savaş uçaklarının dün gece yaptığı bombardımanda 20 IŞİD mensubunun öldürüldüğünü duyurdu.

IŞİD liderleri Tikrit'ten çekiliyor

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin yönettiği operasyona, ABD öncülüğündeki koalisyonun hava kuvvetleri de savaş uçaklarıyla destek veriyor. Irak Başbakanı Haydar Abadi, önceki gün gittiği Samarra'da IŞİD'e karşı düzenlenmesi beklenen operasyonun planını incelemiş ve başlaması için talimat vermişti.

ABD: Tikrit operasyonuna hava desteği yok

MUSUL OPERASYONU İÇİN ÖNEMLİ

Irak’ın devrik diktatörü Saddam Hüseyin’in memleketi olan Tikrit 11 Haziran’da IŞİD kontrolüne girmişti. Kent, Bağdat’a 130 kilometre mesafede bulunuyor. Nisan ya da Mayıs’ta yapılacağı tahmin edilen Musul operasyonu öncesi, Bağdat ile Musul arasında yer alan Tikrit’in kurtarılması stratejik önem taşıyor.

İran: Netanyahu'nun konuşması mantık yoksunu