Tikrit yakınlarındaki toplu mezarlardan 470 ceset çıkarıldı

Tikrit yakınlarındaki toplu mezarlardan 470 ceset çıkarıldı
Tikrit yakınlarındaki toplu mezarlardan 470 ceset çıkarıldı
Irak'ın Tikrit kenti yakınlarında 470 cesedin gömüldüğü toplu mezarlar bulunduğu belirtilirken, cesetlerin Speicher Katliamı'nda öldürülenlere ait olduğu düşünülüyor.

RADİKAL - Irak'ın Tikrit kenti yakınlarında 470 cesedin gömüldüğü toplu mezarlar bulundu. Başkent Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenleyen Irak Sağlık Bakanı Adila Hammoud'a göre, çıkarılan cesetlerin geçen yıl Tikrit yakınlarında gerçekleşen "Speicher katliamı"nda, IŞİD militanlarınca öldürülen askerlere ait olduğu düşünülüyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Bağdat'taki ana morgun müdürü Ziad Ali Abbas, "Bu cesetler dört mezardan çıkarıldı. Bu mezarlardan biri diğerlerinden daha büyük ve burada 400 ceset bulundu" dedi. Abbas, mezarlardan çıkarılan cesetlerin yabancı uzmanların desteğiyle incelendiğini belirtti. IŞİD'in bölgedeki saldırıları sırasında oğulları, erkek kardeşleri, babaları kayıplara karışan yüzlerce aile, yakınlarının Speicher katliamında öldürülüp öldürülmediğinin saptanması için uzun zamandır bekliyordu. DNA testlerinin ardından öldürülenlere ait ilk isim listesinin gelecek haftadan itibaren yayımlanmaya başlanacağı kaydedildi. Kazılan toplu mezarların yakınlarında, öldürülenlerin kimlik belgeleri de bulundu.

Kasım Süleymani: ABD'nin IŞİD'le savaşma isteği yok

IŞİD'den intihar saldırısı: 30 ölü

1700 KİŞİYİ ÖLDÜRMÜŞLERDİ 

Geçen yılın Haziran ayında IŞİD'e bağlı ya da örgütle müttefik silahlı kişiler Tikrit'in hemen dışında bulunan Speicher askeri üssündeki, çoğunluğu Şii, yüzlerce genç askeri kaçırmıştı. Bu askerler çeşitli noktalarda sıraya dizilerek teker teker öldürülmüş, ardından da infazın fotoğrafları ve video klipleri IŞİD tarafından yayımlanmıştı. Öldürülen askerin bazıları Dicle nehrine atılmıştı. Aceleyle kazılmış mezarlara gömülen diğerlerinin cesetleriyse bundan iki ay önce Tikrit'in IŞİD'den geri alınmasından sonra ortaya çıkarıldı.

Sadr'dan Anbar operasyonunun ismine tepki

Fransız Haber Ajansı AFP'ye göre, söz konusu katliam sırasında toplam 1700 kadar kişinin IŞİD tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Irak ordusu Anbar'da operasyona başladı

Yüzlerce kişi zincirlenerek çölde yürütüldü