Times: Avrupa kapılarını 75 milyon Türk'e açıyor

Times: Avrupa kapılarını 75 milyon Türk'e açıyor
Times: Avrupa kapılarını 75 milyon Türk'e açıyor
Times gazetesinde yer alan ve dün gerçekleştirilen AB-Türkiye zirvesinden çıkan sonuçlarla ilgili bir analizde, Avrupa'nın kapılarını 75 milyon Türk'e açtığı belirtildi.

RADİKAL - İngiliz Times gazetesi, AB'nin Türkiye'ye verdiği tavizlerle mülteci krizine çözüm bulmaya çalıştığını ve Brüksel'de toplanan liderlerin vizesiz seyahat imkanını masaya getirerek 75 milyon Türk'e kapıları açtığını yazıyor. BBC Türkçe'de yer alan habere göre, yazıda şu ifadeler kullanıldı: 

"Avrupa Birliği liderlerinin göçmen krizini çözmek için dün oynadığı kumarla birlikte gelecek yıl Türkiye'nin 75 milyon vatandaşı Avrupa'yı vizeye ihtiyaç duymadan gezmeye başlayacak. Brüksel'de düzenlenen zirvede Türkiye'ye bir dizi taviz verildi. Bunlardan birisi de başlangıçta 3 milyar euro olmak üzere açık uçlu finansal destekti. Türkiye'nin giderek otoriterleştiği yönünde endişeler artarken, AB üyelik sürecine hız verilmesi de verilen tavizler arasındaydı.

AB ile Türkiye mülteciler konusunda anlaştı

'EKONOMİK GÖÇMENLER' TÜRKİYE'YE GÖNDERİLECEK

Varılan anlaşmaya göre Türkiye, topraklarından Avrupa'ya giden düzensiz göç akınını durduracak. Bunun karşılığında da Avrupa ülkeleri Türkiye'deki 400 bin göçmeni aralarında anlaşarak AB topraklarına kabul edecek. Ayrıca Türkiye Afganistan, Bangladeş, Pakistan ve diğer Asya ülkelerinden AB'ye yasa dışı yollarla gelmiş olan 'ekonomik göçmenleri de' geri kabul edecek. Bir AB yetkilisi, Türkiye'nin yılda en az 3 milyar euro talep ettiğini, Ankara'nın bu desteğin karşılığında Suriyeli mültecilere eğitim ve istihdam olanaklarını açacağını ifade ettiğini aktarıyor.

İtalyan aşırı sağcı lider Salvini: Türkiye AB'ye giriyorsa biz çıkalım

'MERKEL'İN TÜRKİYE İNANCI SORGULANIYOR'

Times'a konuşan AB yetkilisi 'Türkler Suriyeli mültecilerin maliyeti için kalıcı yıllık bir mekanizmanın oluşturulmasını istiyor. Ancak maliyetin büyüklüğünün yanı sıra birçok kişi [Almanya Şansölyesi Angela] Merkel'in Türkiye'nin göç akınını durdurabileceğine olan inancını da sorguluyor' diyor. Aralık ayından itibaren Merkel, AB içerisinde baülayıcı göçmen kotalarının kabul edilmesi için görüşmelere başlayacak.

Zirvenin ardından konuşan Merkel, 'Türkiye'yle imzalanan eylem planının ana parçalarından birisi yasa dışı göçün nasıl yasal göç haline getirileceği olacak' dedi.

Davutoğlu: Türkiye için tarihi bir gün

'VİZE MUHAFİYETİ ÇOK TARTIŞILACAK'

Merkel zirve öncesinde Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Avusturya, İsveç ve Yunanistan ile görüşerek Türkiye ile işbirliği yapıp 'yasal göçü' sağlayacak AB dışı bir olasılığı dile getirdi. Bir diplomat 'Yüz binlerce göçmenin ülkelere pay edilmesi konusunda çok az isteklilik vardı' diyor.

Merkel gelecek ay yürüteceği temaslarda, göçmen kabul anlaşmasını imzalamak istemeyen ya da maliyeti karşılamaya destek vermeyi reddeden Doğu Avrupa ülkelerine, yardım etmemeleri halinde Schengen Bölgesi'nin çökeceğini ve bunun da ekonomik sonuçları olacağını ifade edecek.

Çipras Ankara'yı eleştirdi, Davutoğlu yanıt verdi

Türkiye'ye vize muhafiyeti konusunda verilen taviz ise hem Almanya'da hem de Fransa'da 2017 genel seçimleri öncesinde çokça tartışılacak."

Başbakan Davutoğlu AB zirvesinde konuştu: Biz bir Avrupa halkıyız