Times: Erdoğan siyasetin Houdini'si

Times: Erdoğan siyasetin Houdini'si
Times: Erdoğan siyasetin Houdini'si
İngiliz Times gazetesinde dün yapılan seçimlerle ilgili yer alan bir analizde, 'Erdoğan siyasetin Houdini'sidir' denildi.

RADİKAL - Times gazetesinde yer alan bir yorumda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için Macar asıllı ABD'li ünlü illüzyoniste atfen "Erdoğan siyasetin Houdini'sidir" deniyor.

Yazıda şöyle deniyor:

"Bir kez daha, köşeye sıkışmışken seçimleri kazandı. Seçim sonuçlarını beğenmediği için beş ay sonra kumar oynayıp ikinci seçim kararını alırken, alaycılık, öfke ve şüpheyle karşılaştı. Bu kadar kısa süre içinde oy verme eğilimlerini değiştirebileceğine, şiddeti tırmandırarak Kürtlerden ve milliyetçilerden oyları geri alabileceğine ve sonra da partisi yeniden seçilirse sükunet sözü vereceğine kimse inanmadı.

Dünya basını: İktidar partisinin beklenmedik zaferi

Sonuçlar, liberaller için endişe verici ama istikrar arayan yatırımcılar için rahatlatıcı. Şimdi mesele Erdoğan'ın büyük destek gören bir reformcu olduğu pragmatik ilk yıllarına geri mi döneceği yoksa son zamanlardaki kutuplaştırıcılığa devam mı edeceğinde düğümleniyor. Belki zaferle, son birkaç ay içindeki kindar paranoyayı hafifletebilir.

Hamas'tan Erdoğan ve Davutoğlu'na tebrik

"Erdoğan uzun vadeli oynuyor. 2023'te, Cumhuriyet'in 100'üncü yıldönümünde yürütme yetkilerine sahip bir başkan olmak istiyor. Dün sabaha kadar bu bir boş hayal gibi görünüyordu. Ama akşamüstü bu olabilecek bir şeye dönüştü." (BBC Türkçe) 

İşte yeni TBMM!

BBC: Türkler koalisyon hükümetlerini sevmezler. Tek partiyi ve güçlü lideri seçerler