Times gazetesi: IŞİD Lübnan 'emiri' atadı

Times gazetesi: IŞİD Lübnan 'emiri' atadı
Times gazetesi: IŞİD Lübnan 'emiri' atadı
İngiliz Times gazetesi, IŞİD'in Lübnan'a yeni bir 'emir' atadığını öne sürerek, terör örgütüne katılım arttığını iddia etti.

RADİKAL - İngiliz Times gazetesi, terör örgütü IŞİD'in Lübnan'a yeni saldırıları yönetecek bir 'emir' atadığını öne sürdü. Haberde şu ifadelere yer verildi:

"IŞİD'in kaçak bir Selefi şeyhi, yeni saldırılar için ilk Lübnan emiri olarak atadığı haberleri geliyor. Bu da örgütün Lübnan'da ilerlemek isteğinin yarattığı korkuyu artırıyor. Şeyh Ahmet Esir'in örgütün Lübnan emiri olarak atanması, IŞİD'in Suriye -Lübnan sınırında, Lübnan topraklarına yaptığı baskından birkaç gün sonra gerçekleşti. Saldırıda sekiz Lübnan askeri hayatını kaybetmişti."

KENDİ ÖRGÜTLERİNDEN AYRILIP IŞİD'E KATILDILAR

Gazete , son Lübnan saldırısının, Ağustos'ta yapılan ve 20 Lübnan askeri ve polisinin kaçırıldığı baskından bu yana en ciddi saldırı olduğunu belirtiyor. Örgütün asker ve polis kaçırma baskınından bu yana Suriye'deki Kalamun Dağları'nda güçlendiği, ılımlı İslamcı örgütlerden çok sayıda katılan olduğu ifade ediliyor. Lübnan güvenlik merkezi başkanı Abbas İbrahim, bu ay yaklaşık 700 militanın kendi örgütlerinden ayrılarak IŞİD'e katıldığını öne sürüyor.

Ürdün: İntihar bombacısını IŞİD'e vermeye hazırız


İbrahim, IŞİD'in Lübnan sınırındaki köyleri ele geçirerek, Suriye'deki pozisyonunu güçlendirmeye çalıştığını ve Esad'a destek veren Hizbullah'ı "alt etmeyi planladığını" belirtiyor.

HEDEF KOALİSYONUN İLGİSİNİ DAĞITMAK

Iraklı kaynaklar da, örgütün Diyala'daki mevzilerine düzenlenen operasyonlar sonrasında, IŞİD'in Lübnan, Ürdün ve Suriye'de ilerleme planlarına dair belgelere ulaştıklarını söylüyor. Belgelere göre IŞİD, bu ülkelere sınır ötesi saldırılar düzenlemeyerek uluslararası koalisyonun Irak ve Suriye'deki ilgisini dağıtmayı hedefliyor.

Örgüt, Suudi Arabistan sınırında üç güvenlik görevlisinin öldüğü intihar saldırısını üstlenmişti. Lübnan İçişleri Bakanı Nohad Maçnuk da, Tripoli kentindeki iki bombalı saldırıdan IŞİD'in sorumlu olduğunu söylemişti.

IŞİD rehineleri 24 saat içinde öldürmekle tehdit etti

IŞİD'den ABD Başkanı Obama'ya tehdit