Times: Kürtlerin Rusya'yla yakınlaşması ABD'yi telaşlandırdı

Times: Kürtlerin Rusya'yla yakınlaşması ABD'yi telaşlandırdı
Times: Kürtlerin Rusya'yla yakınlaşması ABD'yi telaşlandırdı
İngiliz Times gazetesi Suriye'de Kürtlerin Rusya'yla ilişkilerini geliştirdiğini, bu durumun ABD'yi telaşlandırdığını yazdı. Gazeteye göre Kürtler Rusya'da diplomatik temsilcilik açmaya hazırlanıyor ve 'gelişen ilişkiler Türkiye ve ABD'yi endişelendirecek.'

RADİKAL - İngiliz Times gazetesinin  İstanbul muhabiri Hannah Lucinda Smith ve Beyrut muhabiri Tom Coghlan ile Catherine Philp'in imzasını taşıyan haberde, Suriye'de Kürtlerin Rusya'yla ilişkilerini geliştirdiği ve bu durumun ABD'yi telaşlandırdığı belirtildi. Gazeteye göre, Suriye Kürtleri Rusya'da diplomatik temsilcilik açmaya hazırlanıyor.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, haber şu satırlarla başlıyor:

"Rusya ile ABD'nin Suriye'de muharebe alanındaki en etkin müttefiki Kürtler arasındaki ilişkilerin geliştiğine yönelik işaretler var. Suriye'nin özerk Kürt bölgesi, Moskova'da diplomatik misyon açmaya hazırlanıyor. Kürtler ile Kremlin arasındaki yakınlaşma, Türkiye ve ABD'yi endişelendirecek. Oysa ABD, IŞİD'e karşı savaşan Suriyeli Kürt milisleri silahlandırıyor. Kürtler de cihatçıları, Kobani'den ve Türkiye sınırındaki bölgelerden uzaklaştırmıştı."

Rusya: IŞİD ve El Nusra Suriye ordusuna karşı birleşmek üzere görüşüyor

ESAD'DAN SAATLER SONRA

Times, PYD ve HDP temsilcilerinin dün Moskova'da Rus yetkililerle bir araya geldiğini ve kentte bir temsilcilik açılması amacıyla müzakereler yürüttüklerini yazıyor. Gazete bu görüşmenin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Moskova'ya varmasından sadece saatler sonra yapılmasına dikkat çekiyor. Vurguladığı bir diğer nokta da, Rusya'nın bu hafta PKK 'yı "terör örgütü olarak görmediğini" açıklaması. Gazeteye göre bu açıklama, "PYD ve HDP ile daha yakın bağlar kurulmasının da yolunu açtı".

Katar: Türkiye ve Arabistan'la birlikte Suriye'ye askeri müdahalede bulunabiliriz

'TEMSİLCİLİK RUSYA VE KÜRTLERİ YAKINLAŞTIRACAK'

Rus Interfax haber ajansına konuşan, Moskova'daki Kürt heyetinden PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarını övmüştü. Asya Abdullah, "Bu temsilcilik, Rusya ve Kürtleri daha da yakınlaştıracaktır" demişti. Abdullah'ın sözlerini hatırlatan Times, Suriyeli Esad karşıtı örgütlerin daha önce PYD'yi ordu ile aynı tarafta olmakla suçladığını hatırlatıyor.

Esad Moskova'da Putin'le görüştü

Times'a göre, Suriye Kürtlerinin dün, Haziran ayında ABD'nin hava saldırılarının yardımıyla ele geçirdikleri Arap kenti Tel Abyad'ı kantonlarından biri ilan etmesinin, Türkiye'yi telaşlandırması muhtemel.

'Esad Moskova'ya bu rotadan gitti'

PYD yetkilileri, Rusya'yı, "radikallere karşı bir müttefik" olarak gördüklerini söylüyor. Times'taki haber ise Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı İdris Nasır'ın sözleri ile noktalanıyor:

"Bizim için sivillerin hedef alınması kabul edilemez. Biz sivilleri korumaya çalışıyoruz. Ancak Suriye'de, IŞİD dışında da halifelik peşindeki güçler var. Ve biz onları da terörist olarak görüyoruz."

Esad Moskova'ya nasıl ulaştı?

'ÖZERKLİĞE BASKI ÇABASI'

Gazeteye göre ABD ile Suriye Kürtleri, IŞİD'in Kobani'ye saldırmasının ardından ittifak oluşturdu. Kürtlerin ordu ile savaşmamış olması ise Rusya açısından önemli bir faktör.

Times'taki haberin altındaki soru-cevap kısmında şu ifadeler de yer alıyor:

"Suriye Kürtleri ile ittifak yapan ABD, Türkiye'ye, Kürtlerin özerklik taleplerini desteklemeyeceği yolunda güvence vermek zorunda kalmıştı. Rusya ile yeni ittifak tehdidi, ABD'ye, özerkliğe desteği için baskı yapmaya yönelik bir çaba olabilir. Ya da belki de, ABD'den daha faydalı bir destekleyici bulma çabasıdır".

Poroşenko: Rusya'ya yumruğu indiren tek Avrupa ülkesiyiz!

Fehim Taştekin yazdı. "Sürgüne değil Kremlin'e uçtu!"