Times: Türkiye'nin AB'ye katılım şansı Merkel ile canlandı

Times: Türkiye'nin AB'ye katılım şansı Merkel ile canlandı
Times: Türkiye'nin AB'ye katılım şansı Merkel ile canlandı
İngiliz Times gazetesinde, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in dün gerçekleştirdiği İstanbul ziyareti hakkında 'Türkiye'nin AB'ye katılım şansı Merkel ile canlandı' yorumu yer aldı.

RADİKAL - Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in İstanbul ziyareti İngiliz basınında geniş yer aldı. İngiliz Times gazetesi haberi "Merkel, göçmen kontrolleri karşılığında Türkiye -AB anlaşması önerdi" başlığı ile verdi. Gazete, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) katılma şansının, Merkel'in "u-dönüşü ile yeniden canlandığını" belirtti. Times, Merkel'in Suriye'den göçmen akışının kontrol altına alınmasına yardımcı olması karşılığında, Türkiye'nin AB üyeliğine muhalefete son verdiğini yazdı.

Gazete ayrıca haberde Merkel'in İstanbul gezisinin Almanya'da eleştiri konusu olduğunu da ifade etti. Gazete, Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'nin İstanbul doğumlu milletvekili Lale Akgün'ün "Erdoğan şimdi 'Herkes cebimde, kimse bir dediğimi iki etmiyor' diye düşünebilir", Yeşiller Partisi'nin Türkiye kökenli milletvekili Cem Özdemir'in, "Erdoğan'ın konumunu güçlendirme olarak algılanabilecek bir şey yapmamalıyız" şeklindeki cümlelerine yer verdi.

Türkiye vatandaşları Avrupa'ya ne zaman vizesiz gidecek?

TELEGRAPH: TÜRKİYE MÜLTECİ KRİZİNDE VİZE SÖZÜ ALDI

Daily Telegraph gazetesi de haberi "Türkiye mülteci krizinde vize sözü aldı" başlığı ile verdi. Telegraph Merkel'in Başbakan Ahmet Davutoğlu ile düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin iki konuda Ankara 'ya yardımcı olacağını söylediğine dikkat çekerek, bunların ilkinin Avrupa'ya gidecek Türkiye vatandaşlarına vize muafiyeti diğerinin ise Türkiye'nin sürüncemedeki AB ile üyelik müzakerelerinin ilerlemesi olduğunu yazdı.

Davutoğlu ile Merkel'in görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü

Avrupa'nın göçmen akışının önlenmesi konusunda acilen yardıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan gazete, Merkel’in yardım karşılığı Türkiye'nin AB üyeliği yolunu yumuşatmayı teklif ettiğini belirtti.

INDEPENDENT: AVRUPA’NIN KİRLİ ANLAŞMASI

Independent gazetesi ise haberi "Avrupa'nın kirli anlaşması" başlığı ile verdi. Haberde, Merkel'in göçmenlere yönelik tavrının ülkesinde eleştiri konusu olduğu, şansölyenin ise bu duruma karşın mülteci akışının durdurulması karşılığında Türkiye'nin AB üyeliği sürecini hızlandırmayı teklif ettiği vurgulandı.? Gazete, “Almanya'da, Avrupa'daki mülteci krizi kaynaklı baskının Merkel'i Türk ev sahipleri ile bir nevi 'kirli anlaşma' yapmaya zorlayabileceği yönünde endişeler var. Merkel'in partisi dahil Almanya’da birçok kişi böyle bir anlaşmaya şiddetle karşı çıkıyor” şeklinde yazdı.

Güney Kıbrıs'tan Türkiye açıklaması

FT: MERKEL İKİ TALEBE YEŞİL IŞIK YAKMADI 

Financial Times gazetesi ise ilk sayfasından verdiği haberde, Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakerelerine başladığından bu yana 35 başlıktan sadece 14'ünü açabildiğini, kapatılan başlık sayısının ise sadece bir tane olduğunu hatırlatıyor. Gazeteye göre Merkel, Türkiye'nin iki talebine yeşil ışık yakmadı. Bunlardan biri, Türkiye vatandaşlarına yönelik vize sınırlamalarının 2016 yazında kaldırılması, diğeri de AB'nin 'Ermeni Soykırımı'na yönelik tutumunu değiştirmesi. (Aynur Tattersall/DHA)

ABD: Türkiye ve Rusya'yla Suriye'yi görüşmek istiyoruz

Kılıçdaroğlu: 'Bize açıkça rüşvet teklif ediyorlar'