'Timsah' filmi Berlusconi için gerçek oldu

'Timsah' filmi Berlusconi için gerçek oldu
'Timsah' filmi Berlusconi için gerçek oldu
İtalyan yönetmen Nanni Moretti'nin 2006 yılında beyaz perdeye aktardığı Berlusconi'nin politik hayatını ele alan senaryoda, aynı zamanda Berlusconi'yi canlandıran Moretti, eşine az rastlanır bir tahmine imza attı

İtalya’da eski Başbakan Silvio Berlusconi hakkında verilen 7 yıl hapis ve ömür boyu kamu hizmetinden men cezaları, ilginç bir tesadüfü ortaya çıkardı. Berlusconi’nin politik yaşamının ele alındığı 2006 yapımı “Timsah” filminde de siyasetçiye aynı gerekçeyle, aynı cezanın hak görülmesi dikkat çekti.
İtalyan yönetmen Nanni Moretti’nin 2006 yılında beyaz perdeye aktardığı Berlusconi’nin politik hayatını ele alan senaryoda, aynı zamanda Berlusconi’yi canlandıran Moretti, eşine az rastlanır bir tahmine imza attı. 2006 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan “İl Caimano” (Timsah) filminde Berlusconi’nin siyasi yaşamı “reşit olmayan biriyle menfaat karşılığı cinsel ilişkiye girmek” ve “görevini kötüye kullanmak” suçlamalarıyla Milano Mahkemesi tarafından verilen 7 yıl hapis ve ömür boyu kamu hizmetinden men cezalarıyla son buluyordu. Üstelik mahkumiyetin başrol oyuncusu olan savcının gerçekte olduğu gibi kadın olması dikkat çekici.

Berlusconi'ye 7 yıl hapisBERLUSCONİ: “MASUMUM”

Filmi adeta gerçek kılan Milano 4’ncü Ceza Mahkemesi kararının ardından açıklamada bulunan Silvio Berlusconi, “Beraat edeceğime inanıyordum. Çünkü gerçekte beni mahkum etmelerine bir neden yoktu” derken, kararı “inanılmaz” olarak nitelendirdi. “Beni bu ülkenin politik hayatından elemeyi deniyorlar” diyen Berlusconi, adalet adına kötü bir sayfa niteliğinde olduğunu savunup, “Bu bana inanan İtalyanlara hakarettir” dedi. Berlusconi ayrıca, “Bir kez daha bu zulüme karşı mücadele atmem gerektiğini anladım. Çünkü kesinlikle masumum ve İtalya’nın gerçekten özgür ve doğru bir ülke olması adına her koşulda mücadele vereceğim” ifadesini kullandı.


TEMYİZE GİDECEK

Berlusconi’nin avukatı Niccolo Ghedini ise adliye binası önünde yaptığı açıklamada, kararın kendisi için sürpriz olmadığını belirterek, temyiz mahkemesine başvurarak karara itiraz edeceklerini söyledi, “Tam anlamıyla gerçekdışı bir karar” diye konuştu. Kararın temyiz mahkemesi tarafından da onanması halinde Berlusconi’nin Yargıtay’a itiraz hakkı da bulunuyor.

'20 kız Silvio için striptiz yaptı'DAVA SÜRECİ

2010 yılında Berlusconi hakkında basına yansıyan “Fas asıllı eskort kız Karima El Mahroug ile reşit olmadan para karşılığı cinsel ilişkiye girdi” ve “Hırsızlık iddiasıyla gözaltına alınan Karima El Mahroug’un serbest bırakılması için bizzat telefonla emniyet müdürlüğünü arayarak görevini kötüye kullandı” iddaları üzerine Milano Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. İddianamenin hazırlanmasının ardından Milano 4’üncü Ceza Mahkemesi’nde 76 yaşındaki siyaset adamının yargılanmasına başlandı. Berlusconi sürecin başından itibaren “sadece zor durumdaki birine maddi yardımda bulundum” diyerek iddiaları reddetti. Karima El Mahroug da, para aldığını kabul etti fakat, cinsel ilişki kurduğu iddialarını yalanladı. 27 aydır yapılan yargılamada Milano Cumhuriyet Başsavcılığı “6 yıl mahkumiyet ve ömür boyu politikadan men” cezası talebinde bulundu. Kamuoyunda “Ruby davası” olarak bilinen davanın 50’nci duruşmasında tamamı kadın hakimlerden oluşan mahkeme heyetinin başkanı Giulia Turri kararı açıkladı. Buna göre Berlusconi 7 yıl hapis ve ömür boyu kamu görevinden men cezası aldı.

Savcı: Berlusconi'nin 'Ruby'si hayat kadınıDÖRT YILLIK MAHKUMİYET YARGITAY’DA

Berlusconi hakkında daha önce de temyiz mahkemesince onanmış 4 yıllık bir mahkumiyet kararı bulunuyor. Berlusconi, sahibi olduğu Mediaset şirketler grubu aracılığıyla bazı filmlerin yayın haklarının satın alınması sırasında vergi kaçırdığı gerekçesiyle bir alt mahkemenin verdiği “4 yıllık mahkumiyet, 5 yıl süresince siyasetten men, 3 yıl süresince özel şirket kuruculuğu ve yöneticiliğinden men” kararı geçtiğimiz ay Milano Temyiz Mahlemesi tarafından herhangi bir değişikliğe gitme gereği görülmeksizin onandı. Berlusconi’nin avukatı Niccolo Ghedini, kararı yüksek mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı. (dha)

Ruby'nin 'bunga bunga' isyanı