Toğuç konusunda top artık İtalya'da!

Toğuç konusunda top artık İtalya'da!
Toğuç konusunda top artık İtalya'da!
Kırmızı bültenle aranırken Venedik'te tutuklanan, terör örgütünün üst düzey yöneticisi Nizamettin Toğuç'un ifadesinde, "Benim PKK'yla hiçbir ilişkim yok" dediği ortaya çıktı. Türkiye ise Toğuç'u resmen istedi.


İTALYA - Yaklaşık 2 haftadır Nizamettin Toğuç’un izini süren İtalyan güvenlik güçlerinden bir yetkili DHA’ya konuştu.

Soruşturmanın gizliliğine uymayacağı için adının açıklanmasının doğru olmayacağını söyleyen yetkili, gizli servisin kendilerine Nizamettin Toğuç’un İtalya’da bulunduğu bilgisini verdiğini belirterek, “Venedik civarında bir yere geleceğini biliyorduk. Bizi ona götürecek bazı kişileri gizlice takip ettik ve pusuya yattık. 18 Temmuz’da aracının içinde bulunduğu sırada onu gözaltına aldık” dedi.

Türkiye’nin tutuklama emrini takip ettiklerini belirten yetkili, “Terör örgütüne yönelik yeni operasyonlar olacak. Bunun için önemli detayları anlatmam doğru olmaz. Ancak şunu söyleyebilirim ki, Toğuç ifadesinde, ‘Benim PKK’yla hiçbir ilişkim yok. Bir politikacıyım ve Kürdistan barış derneklerine üyeyim’ dedi. Bu kadarı sanırım yeterli” bilgisini verdi.


TÜRKİYE, TOĞUÇ'UN RESMEN İADESİNİ İSTEDİ

İtalya Gizli İstihbarat Servisi D.İ.G.O.S. tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye resmen İtalya’dan PKK’nın Avrupa’daki en önemli liderlerinden biri olan Nizamettin Toğuç’un iadesini istedi.

Geçen Şubat ayında Pisa yakınlarında PKK kamplarını ortaya çıkartan ve örgüt üyesi 11 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan soruşturma kapsamında Toğuç’un İtalya’da olduğu ve Venedik’de gerçekleştirilecek gizli bir örgüt toplantısına katılacağı tespit edilmişti. İtalyan Gizli İstihbarat Servisi D.İ.G.O.S., Venedik ve Padova Savcılılıkları tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 18 Temmuz günü öğlene doğru yapılan operasyonda Padova kentine bağlı Albignasego kasabasında 58 yaşındaki Nizamettin Toğuç tutuklandı.

D.İ.G.O.S. Venedik ofisinden bir yetkili, DHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Türkiye resmen Toğuç’un iadesini istedi” dedi. Hollanda tarafından 1995 yılında siyasi sığınma talebi kabul edilen Toğuç’un İtalya’ya da Hollanda pasaportu ile girdiğini ifade eden yetkili, “Toğuç şu anda Padova Cezaevi’nde bulunuyor. Hollanda pasaportu taşıdığı için uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa o yapılacaktır. Biz soruşturma kapsamında üzerimize düşeni yaptık. Bundan sonrasını mahkeme belirler” diye konuştu.

Venedik Savcılığı Nizamettin Toğuç'un tutuklanma gerekçesini, resmi internet sitesinde, “Nizamettin Toğuç PKK'nın Avrupa'daki en önemli temsilcilerinden biridir ve tutuklama işlemi, Ankara Mahkemesi tarafından PKK/Kongra-Gel yandaşı olduğu gerekçesiyle çıkartılan uluslararası tutuklama emri uyarınca gerçekleştirilmiştir” şeklinde duyurmuştu. (dha)