Tokyo Valisi radyasyonlu su içti!

Tokyo Valisi radyasyonlu su içti!
Tokyo Valisi radyasyonlu su içti!
Japonya'da musluk suyunda radyasyon olmadığını göstermek için bir bardak suyu bir dikişte içen Tokyo Valisi, 1986'daki Çernobil felaketi sonrası çay içen dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral'ı hatırlattı.

Tokyo Valisi Şintaro İşihara, Fukuşima nükleer santralindeki sızıntının ardından, şebeke suyunda radyasyon oranlarının normal değerlerin üzerinde olması nedeniyle panik yaşayan Japon halkını rahatlatmaya çalıştı. Valinin Japonları rahatlamak için seçtiği yol, akıllara 25 yıl önce de radyasyonlu çay içerek tartışma yaratan Cahit Aral'ı getirdi.

1986 yılındaki Çernobil kazasının ardından o dönem Karadeniz 'de yetişen çayda yüksek oranlarda radyasyon tespit edilmişti. Ancak dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral, imha edilmesi gerektiği belirtilen çayların zararsız olduğunu ispatlamak için canlı yayında çay içmişti. Aral, "Artık çayınızı gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Zaten radyasyon kaynayınca geçiyor. Günde 20 bardak çay güvenli!" demişti.

Dönemin Başbakanı Turgut Özal da "Radyoaktif çay daha lezzetlidir" diyerek basına poz verirken, Cumhurbaşkanı Kenan Evren, "radyasyon kemiklere yararlıdır" ifadesini kullanarak, Aral'a destek olmuştu.