Tony Blair bu kez anılarıyla sahnede!

Tony Blair bu kez anılarıyla sahnede!
Tony Blair bu kez anılarıyla sahnede!
Blair, 'Bir Yolculuk' adlı anı kitabıyla raflarda. Halefi Brown için 'duygusal zekâ yoksunu' diyen Blair, Irak savaşı kurbanları için gözyaşı döktüğünü anlatıyor

LONDRA - Britanya’da 13 yıl başbakanlık yapıp görevi 2007’de Gordon Brown’a devreden Tony Blair, bu kez anılarıyla gündeme gelme çabasında. Eski dostu Brown’a “Bir dönem ben, bir dönem sen’ sözünü İşçi Partisi iktidarında ‘paçavraya çevirip’ ancak 2007’de yerine getirmiş Blair, ‘A Journey’ (Bir Yolculuk) adlı anı kitabında halefini ‘felaket’, ‘duygusal zekadan yoksun’, ‘çıldırtıcı’ ve ‘zor’ diye nitelerken, Irak işgaliyle ilgili en ufak bir nedamet getirmiyor. Blair işgal yüzünden ölenler için ‘çok üzülmüş’.

Blair dün piyasaya sürülen kitabında, 1994’de İşçi Partisi lideri John Smith’in ölümünün ardından bir pub’da kararlaştırdıkları halef-selef taahhüdü için “Akıllıca değildi çünkü işlemeyecekti” derken, geçen mayısta iktidarı Muhafazakârlara kaptıran Brown’la ilgili şu tahlili yapıyor: “Başbakanlığı bir felaket olacaktı, bunu biliyordum. Siyasi öngörü, evet. Siyasi his, hayır. Analitik zekâ, mükemmel. Duygusal zekâ, sıfır. Brown zor, hatta zaman zaman insanı deli eden biri miydi? Evet. Ama aynı zamanda güçlü, yetenekli ve parlaktı. Bu niteliklerine hep saygı besledim. Bana, Brown’u görevden uzaklaştırsaydın ya da daha alt göreve çekseydin deniliyor. O zaman başbakanlığa yükselişi daha hızlı olurdu.”

Kitabı için 7.5 milyon dolar aldığı belirtilen Blair, Brown’un başbakanlık koltuğu için kendisine şantaj yaptığını ve bu yüzden neredeyse ‘alkolik olacağını’ savunuyor. İnsanların sürekli kendisine gücün bir tür afrodizyak olduğunu söylediğini aktaran Blair’in alkolle ilişkisine dair cesur açıklamaları da var: “Başbakanların alkolle ilişkileri bir kitabı doldurabilir. Ben açıkça sınırdaydım. Akşam yemeğinden önce bir viski ya da cintonik, daha sonra iki kadeh şarap, hatta yarım şişe. Aşırıya kaçmadım ama içki bir destek haline geldi.”
Blair Irak işgaliyle ilgili “Savaşa gitme kararından pişman değilim” deyip ekliyor: “İşgal sonrası kabusu öngöremedik. Kurbanlar için gözyaşı döktüm.” Dönemin ABD Başkanı Yardımcısı Dick Cheney başta ABD’li şahin kanadın Suriye dahil başka ülkeleri işgale istekli göründüğünü de anlatan Blair, ‘dünyayı olağanüstü basitlikte gördüğü’ saptaması yaptığı Bush için “Doğru ya da yanlış, kararlı bir liderlik yaptı” övgüsünde bulunuyor. Afganistan ve İslami radikalizmle mücadele için de “Dini bir karşı saldırı gerekiyordu, sadece siyasi yahut askeri değil” diyor.

‘Prenses manipülatör’
Eski ABD Başkanı Bill Clinton için ‘insanlara meraklı’ saptaması yapan Blair’e göre, erkeklerde bu ilgi arkadaşlığa, kadınlarda ise cinsel boyuta dönüşüyor. Blair, Prenses Diana’ya ‘güzel ama manipülatör’, Kraliçe 2. Elizabeth’e ‘kibirli’ yakıştırması yapıyor. (Telegraph, bbc , ap, afp)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Afganistan

  ,

  Irak

  ,

  BBC

  ,

  İşçi Partisi