Toronto, Halk Kahramanlarını seçiyor

Toronto, Halk Kahramanlarını seçiyor
Toronto, Halk Kahramanlarını seçiyor
Merkezi Toronto'da bulunan Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü IDI'ın geleneksel olarak yaptığı Halk Kahramanları Ödülü'nün 3'üncüsü için aday belirleme süreci başladı

TORONTO - Polis, itfaiye ve acil servis elemanları arasından fedakarlık, adanmışlık ve çok kültürlülüğe katkı kriterleri kapsamında belirlenecek adaylar, 1 Mayıs'ta düzenlenecek törenle ilan edilecek.

Halk Kahramanları Ödülü'nün aday belirleme süreci Toronto Emniyet Müdürlüğü merkez binasında, Toronto Emniyet Müdürü Bill Blair, Toronto Acil Sağlık Hizmetleri Şefi Paul Raftis ve Toronto İtfaiye Şefi Mike McCoy'un katıldığı törenle başlatıldı. Toronto Emniyet Müdürü Blair, IDI'a teşekkür ettiği konuşmasında, her üç teşkilatın çalışanlarının da şehri daha rahat yaşanır hale getirme gayretinde olduklarını söyledi.

Törende Toronto'daki Somali toplumundan 24 yaşındaki Zekeriya Ömer isimli gence, Genç Halk Kahramanı Ödülü verildi.

Toronto Emniyet Müdürü Blair, Ömer'in, Somalili bir grup arkadaşı ile Toronto polisine gönüllü yardımlarda bulunduğunu söyledi. Zekeriya Ömer'in yardımlarını saymakla bitiremeyeceğini belirten Blair, "O'nu doğrudan polis teşkilatımıza alacağız. Bunu fazlasıyla hakediyor" dedi.

KAHRAMANLARA TÜRKİYE GEZİSİ ÖDÜLÜ

IDI İcra Direktörü Fatih Yegül, ödülün şimdilik polis, itfaiye ve ambulans servisi elemanlarına verildiğini ancak önümüzdeki dönemde kapsamın genişletileceğini söyledi.

"Biz sadece organizasyonu kurduk" diyen Yegül, kahramanların, aday gösterilme kriterlerini yerine getirenler arasından jüri tarafından seçileceğini hatırlattı.
Yegül, "Bu yıl ödül alacakları, eşleri ile birlikte Türkiye'ye götürecek ve başka bir kültürü tanıma imkanı sunacağız" dedi. Yegül, işlemlerin www.publicheroes.org adresinden yapılacağını sözlerine ekledi.

Öte yandan Toronto Acil Sağlık Hizmetleri'nde (EMS) halen eğitim görmekte olan Jacklyn Whey ile Toronto İtfaiyesi'nde eğitim görmekte olan Brian Ham isimli gençler de Genç Halk Kahramanı Ödülü aldılar.

Toronto Emniyet Müdürlüğü merkez binasındaki tören sonunda, katılanlara, IDI Hanım Kolları tarafından aşure, Türk Kahvesi ve börek ikram edildi.(aa)