Toshiba skandalının maliyeti: 7 bin işçi, 4.5 milyar dolar

Toshiba skandalının maliyeti: 7 bin işçi, 4.5 milyar dolar
Toshiba skandalının maliyeti: 7 bin işçi, 4.5 milyar dolar
Toshiba, 1.3 milyar dolarlık muhasebe skandalının ardından 7 bin işçinin işine son vermeye karar aldı.Skandal nedeniyle şirketin yılı da 4.5 milyar dolar zararla kapatacağı öğrenildi.

Muhasebe skandalının ardından işleri kötü giden Toshiba 7 bin işçi çıkaracağını açıkladı. Şirketin bu mali yılın sonunda 4.5 milyar dolar zarar etmesi bekleniyor. Geçen haziran ayında yaşanan muhasebe skandalı yüzünden Toshiba’nin CEO’su Hisao Tanaka istifa etmiş şirketin önümüzdeki dönemde ciddi bir zarara uğrayabileceği açıklanmıştı. Toshiba’dan bugün yapılan açıklamaya göre firma 1.3 milyar dolarlık muhasebe skandalının ardından 7 bin işçinin işine son vermeye karar verdi. Öte yandan şirketin önümüzdeki mart ayına gelindiğinde geçmiş mali yılı 4.5 milyar dolar zararla kapatacağı ifade edildi.

Hisao Tanaka düzenlediği basın toplantısında halkın önünde eğilerek istifa etmişti.

Toshiba küçülmeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “ Bu planı uygulayarak bütün hissedarlarımızın güvenini tekrar kazanmak istiyoruz” ifadesini kullandı. Şirket kazançlarının şişirilmiş gösterilmesinin de etkisiyle Toshiba’nın hisseleri Nisan 2015’ten bu yana yüzde 40 düştü.140 yıllık Toshiba Japonya’nın en köklü firmalarından. Devletle de sıkı ilişkileri olduğu bilinen toplulukta çalışan üst düzey yöneticiler bakanlık ve danışmanlık gibi görevlerde bulunuyorlar.

REUTERS