Toulouse kuşatması sona erdi

Toulouse kuşatması sona erdi
Toulouse kuşatması sona erdi

Fransız basını yetkililere dayanarak verdiği haberlerde, dün polisin 2 kere eve baskın yaptığını duyurmuştu

Fransız polisinin düzenlediği operasyon sonucu, Toulouse kentindeki saldırıların sorumlusu olduğundan şüphe edilen kişinin ölü geçirildiği bildirildi

PARİS - Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant, polisinin düzenlediği operasyon sonucu, Toulouse kentindeki saldırıların sorumlusu olduğundan şüphe edilen kişinin ölü ele geçirildiğini teyit etti.

Olay yerinde basının sorularını yanıtlayan Gueant, bu sabah saatlerinde eve kapıdan ve pencerelerden girilerek baskın yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Saldırganın banyoya saklandığını ve apartmana giren polisin üzerine acımasız bir şekilde ateş açtığını belirten Gueant, saldırganının elinde silahla kendisini pencereden dışarı attığını bildirdi. Fransız bakan, şüphelinin ölü ele geçirildiğini söyledi.

Gueant, operasyonu gerçekleştiren polisleri tebrik etti. Gueant'ın ardından açıklama yapan savcı, operasyonda iki polisin yaralandığını açıkladı.
Yaklaşık 5 dakika süren çatışmada 300'e yakın mermi kullanıldığı bildirilirken, operasyon öncesinde apartmanın olduğu bölgeden üç güçlü patlama sesi duyulmuştu.Fransız televizyon kanalları, operasyon sırasındaki çatışmanın seslerini canlı yayında izleyicilerine duyurdu.

Polisin apartmana girişinden önce şüphelinin bulunduğu ev yakınında üç güçlü patlama sesi gelmişti. Resmi yetkililer, patlamalar ve operasyonla ilgili henüz açıklama yapmadı. 

Fransız basını yetkililere dayanarak verdiği haberlerde, dün polisin 2 kere eve baskın yaptığını duyurmuştu.

10 GÜN İÇERİSİNDE 7 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜ
Toulouse’da 11 Mart’ta Afrika kökenli bir askeri, 4 gün sonra da Montauban’da ATM’den para çeken 3’ü Arap kökenli dört askeri, 19 Mart’ta da Yahudi okulu önünde 3’ü çocuk dört Yahudi’yi öldürdüğü iddia edilen Cezayir kökenli Muhammed Merah’ın izine motosikleti ve internetteki IP adresi aracılığıyla ulaşıldı. Tüm saldırılarda aynı Colt 45 tipi silah ve Yamaha marka motosiklet kullanıldığı açıklandı. Saldırılarda kullanılan koyu gri Yamaha marka T-MAX tipi bir motosiklet 6 Mart’ta çalındı. Şüpheli daha sonra bir satış bayiine gidip GPS navigasyon sistemini söktürüp motosikleti beyaza boyatmak istedi. Durumdan şüphelenen satıcı da polisle iletişime geçti. 11 Mart’ta öldürülen Afrika kökenli paraşütçü birliğinde görevli asker İmad İbni Ziyaten’i öldürmeyi kafasına koyan saldırgan, Ziyaten’in kendi motosikletini satmak üzere ‘LeBonCoin.fr’ adlı internet alışveriş sitesine verdiği ilana e-mail’la cevap verip görüşme talep etti. Kardeşinin telefonuyla da iletişime geçerek ıssız bir yerde buluşmayı teklif etti. Saldırgan Ziyaten’i buluşma noktasında öldürdü. 15 Mart’ta da Montauban’da ATM’den para çeken 3’ü Arap asıllı dört askeri yine aynı motosiklet ve silahla öldürdü. Saldırganın bilgisayarına ait IP adresinin izini süren polis, şüphelinin kaldığı eve ulaştı.

DÜN DE SALDIRACAKMIŞ
Savcı, saldırganın dün sabah bir asker ve 2 polisi daha öldürmeyi planladığını belirtip, Merah’ın pişman olmadığını tersine diğer hedeflerini öldüremediği için üzüldüğünü söylediğini açıkladı. Savcı, Merah’ı Kaide’den eğitim aldığı Afganistan’dan Fransa’ya ABD ordusunun gönderdiğini söyledi. Merah, 11 Mart’ta bir askeri, 15 Mart’ta 3’ü Arap asıllı 4 askeri ve Yahudileri öldürdürmek için kullandığı silahı da telefon karşılığında pencereden attı. (radikal)