Trabzonlu dönerci Almanya'da Facebook fenomeni oldu

Trabzonlu dönerci Almanya'da Facebook fenomeni oldu
Trabzonlu dönerci Almanya'da Facebook fenomeni oldu
Almanya'nın Essen kentinde dönercilik yapan Hüseyin Yusuf, dükkanında yoksulların bedava döner yiyebileceğini içeren bir duyuruyu Facebook sayfasına koydu. Bu duyuru bir anda binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Sosyal medyada adeta fenomene dönüşen dönerci, "Bu işi kesinlikle reklam için yapmadım. Ama bu kadar yayılınca ben de şaşırdım" dedi.

ESSEN - Almanya ’nın Essen kentinde dönercilik yapan Hüseyin Yusuf (30), restoranında yoksul insanların bedava döner yiyebileceği bir afiş hazırlayıp sosyal medya hesabında duyurdu. Bu duyuru bir anda Facebook'ta binlerce kişi arasında yayıldı ve Trabzonlu Yusuf sosyal medyada fenomene dönüştü. 

‘ŞAŞKINLIK YAŞIYORUM’

Sabah 'tan Cengiz Parlayan'ın haberine göre, Hüseyin Yusuf, “Daha önce de restoranıma gelip döner yiyen aç insanların bazılarından para almıyordum. Bazılarına içecek hediye ediyordum. Çevremde aç olan insanlar olduğunu duyduğumda buraya gelip yiyebileceklerini parasını sonra ödeyebileceklerini veya imkânları yoksa ödemeyebileceklerini söylüyordum. Geçtiğimiz pazar akşamı afişi kendim hazırlayıp facebook’ta paylaştım. Daha sonra da restoranın camekanına yapıştırdım. Birden ilgi yoğunlaştı. Bu kadar ilgi de olacağını düşünmemiştim. Şaşkınlık içindeyim” dedi.

Yola kesinlikle reklam düşüncesiyle çıkmadığını ifade eden Yusuf, “Şu anda ihtiyaç sahiplerinin tam olarak haberdar olduklarını düşünüyorum. Zaten onların internete ulaşım şansları çok düşük. Bundan sonra da aç insanları ücretsiz yedirmeye elimden geldiği kadar devam edeceğim. Ama ilerde altından kalkamasam bile günde en az 10 menü ücretsiz döner de verebilirim. İnşallah bunu bazı insanlar kötüye kullanmaz. Restoranın camındaki afişi de kaldırmayacağım” diye konuştu.

AFİŞE NELER YAZDI?

Hüseyin Yusuf hazırladığı afişe, “Eğer açsanız, burada yiyip içebilir ve ödemeyi sonra yapabilirsiniz. Eğer ödeyemezseniz, önemli değil çünkü kimsenin aç kalmaması gerek. Eğer evsizseniz veya evsiz bir insanı tanıyorsanız bize gönderin yemek ve içeceği biz hediye ediyoruz” yazdı.