Trans kadına polis şiddeti: Hepimiz Veronica'yız

Trans kadına polis şiddeti: Hepimiz Veronica'yız
Trans kadına polis şiddeti: Hepimiz Veronica'yız
Brezilya'da bulunan bir hapishanedeki trans mahkumun polis tarafından şiddet görmesi ülkede tepkiye neden oldu. Brezilyalılar 'SomosTodasVeronica' (Hepimiz Veronica'yız) etiketiyle sosyal medyada tepkilerini dile getiriyor.

RADİKAL – Brezilya’nın Sao Paulo kentindeki bir hapishanede tutuklu bulunan Veronica Bolina adlı trans kadının, polis şiddetine maruz kalması ülkede öfke yarattı. Polisin Bolina’nın kıyafetlerini çıkardığı, saçını kazıdığı ve dövdüğü bildirildi.

Al Jazeera’de yer alan habere göre, apartmanındaki yaşlı bir kadına saldırdığı için 10 Nisan’da tutuklanan Bolina, tutuklanarak erkek cezaevine konuldu. Hücre değişimi esnasında polisle Bolina arasında, erkeklerin kaldığı hücreye konulması nedeniyle kavga çıktığı ve Bolina’nın polisin kulağını ısırdığı belirtildi. Bunun ardından birkaç polisin Bolina’ya saldırdığı ve trans kadını ağır yaraladıkları bildirildi.

twitter -tweet" lang="en">

Ñ importa oq ela fez, oq importa é que ela é uma cidadã e merece ser tratada cm uma! #SomosTodasVeronica #Consciência pic.twitter.com/MdIP09bxEW

— wecheley Oliveira ¥ (@165_leleche) April 17, 2015

Brezilya’daki LGBTI gruplar, Bolina’nın daha önce de polisin saldırısına uğradığını söylüyor. Başta LGBTI gruplar olmak üzere sosyal medyada birçok kişi polisi transfobiyle suçluyor. Sosyal medyada tepkiler ‘SomosTodasVeronica’ (Hepimiz Veronica’yız) hashtag’iyle paylaşılıyor.