'Trayvon Martin'in katili gözaltında

'Trayvon Martin'in katili gözaltında
'Trayvon Martin'in katili gözaltında

17 yaşındaki Martin Trayvon şüpheli tavırlar sergilediği gerekçesiyle Zimmerman tarafından vurularak öldürmüştü

Martin'i vurarak öldüren Zimmerman, olaydan 45 gün sonra gözaltına alınarak, ikinci dereceden cinayetle suçlandı

WASHINGTON - ABD 'nin Florida eyaletinde Şubat ayında Trayvon Martin adlı silahsız bir siyahi genci vurarak öldüren ve ülkede ırkçılık tartışmalarının körüklenmesine neden olan George Zimmerman, olaydan 45 gün sonra göz altına alınarak, ikinci dereceden cinayetle suçlandı.

Zimmerman'ın Florida'da polise teslim olduğu ve bugün mahkemeye çıkarılmasının beklendiği bildirildi. 28 yaşındaki Zimmerman'ın suçlu bulunması durumunda ömür boyu hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Zimmerman'a yöneltilen suçlamalar özel savcı Angela Corey tarafından açıklandı. Zimmerman'ın yeni avukatı Mark O'Mara, müvekkilinin, hakkındaki suçlamaları reddedeceğini söyledi.

Hispanik kökenli Zimmerman, 26 Şubat'ta Orlando kenti yakınlarındaki Sanford kasabasında meydana gelen olayda, şüpheli tavırlar sergilediği gerekçesiyle 17 yaşındaki Martin'i vurarak öldürmüştü.

MARTİN OLAY ANINDA SİLAHSIZDI
Olay anında silahsız olduğu ve elinde sadece şeker ve buzlu çay bulunduğu belirtilen Martin'i meşru savunma olarak vurduğunu söyleyen Zimmerman'ın, Florida'da yürürlükte olan, ruhsatlı tabancası olan kişilere meşru savunmayı gerekli gördükleri hallerde silah kullanma yetkisi tanıyan yasa çerçevesinde olaydan sonra özaltına bile alınmaması ve hakkında hiçbir suçlamada bulunulmaması ülke genelinde yoğun protestolara yol açmış, meşru müdafaaya hangi hallerde başvurulabileceği ve ırk ayrımcılığı konularında kamuoyunda geniş çaplı tartışmalara neden olmuştu.

ABD Başkanı Barack Obama da "bir oğlum olsaydı, Trayvon'a benzerdi" sözleriyle tartışmalara müdahil olmuş, nefret suçları ve ırk ayrımcılığı konusunda Kongre'de Trayvon'ın anne ve babasının da katıldığı bir oturum düzenlenmişti.

ZİMMERMAN KENDİSİNİN SALRIYA UĞRADIĞI İDDİA EDİYOR
Zimmerman, olayda önce asıl kendisinin Martin tarafından saldırıya uğradığını ve bunun üzerine meşru müdafaa olarak onu vurduğunu iddia ederken, Trayvon'ın ailesi ise, Zimmerman'ın, olaydan önce arayarak Trayvon'a dair şüphesini aktardığı polisin "birşey yapma" uyarısına rağmen oğullarını takip etmeyi sürdürdüğüne işaret ederek, bu iddiayı reddediyor.(aa)