Trendeki katliamı ABD'li askerler önledi

Trendeki katliamı ABD'li askerler önledi
Trendeki katliamı ABD'li askerler önledi
Amsterdam-Paris seferini yapan trende katliam yapmak isteyen bir kişiyi ABD'li iki askerin engellediği belirtildi.

RADİKAL - Amsterdam-Paris seferini yapan Thalys yüksek hızlı treninde, bir saldırgan kalaşnikof ile biri ABD 'li asker olmak üzere iki kişiyi yaraladı. Daha büyük bir katliam trende yolculuk yapan iki ABD'li asker tarafından önlendi. Şans eseri trenin tuvaletlerinin yanından geçerken kalaşnikof marka makineli silahın şarjörünün doldurma sesini duyan ABD'li askerler saldırganı etkisiz hale getirdi.

Saat 17:30 sularında meydana gelen olayda saldırganı etkisiz hale getirmeye çalışan ABD'li askerlerden biri birkaç kurşun yarası aldı. Yapılan açıklamada, saldırganın amacının, trende çok sayıda yolcuyu öldürmek olduğu bildirildi ve büyük bir katliamın ABD'li askerlerin sayesinde önlendiği söylendi.

İÇİŞLERİ BAKANI BİLGİLENDİRİLDİ 

Saldırgan, ilk etapta polis ekipleri tarafından yakalanarak Fransa'nın kuzeyindeki Arras kentine getirildi ve burada Paris’ten gelen terörle mücadele polislerine teslim edildi. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, haber alır almaz Arras kentine gelerek bilgilendirildi.

Amsterdam-Paris treninde silahlı saldırı

Belçika Başbakanı Charles Michel paylaştığı tweet'te olayı bir terör saldırısı olarak niteledi. Başbakan Michel attığı tweet'te "Thalys trenine yapılan bu terör saldırısını kınıyorum" ifadesini kullandı. 

POLİS SALDIRGANI İZLİYORDU

26 yaşında olduğu belirtilen saldırganın Faslı ya da Fas asıllı olduğu belirtildi. Daha önce İspanyol polisi tarafından Fransız polisine bildirilen saldırgan, Fransa tarafından S fişi (ulusal emniyet fişi) ile izleniyordu.

OBAMA'DAN TEBRİK 

Öte yandan AFP'nin haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama, saldırganı durduran ABD askerlerini tebrik etti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Askerlerin kahramanca eylemleri daha kötü bir trajediyi engellemiş olabilir" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, bir ABD askerinin yaralandığı da doğrulandı.

Olayda yaralanan iki kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.