Tsipras 16 yaşındayken televizyonda öğrenci isyanını anlatmıştı

Tsipras 16 yaşındayken televizyonda öğrenci isyanını anlatmıştı
Tsipras 16 yaşındayken televizyonda öğrenci isyanını anlatmıştı
Yunanistan'da dün yapılan seçimleri kazanan Syriza partisinin lideri Alexis Tsipras, siyasete genç yaşta başlamış bir lider. Öyle ki Tsipras, 1990'da Miçotakis hükümetinin öğrencilerle ilgili kararlarına isyan eden yüz binlerin liderlerindendi.

RADİKAL - Yunanistan'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 180 oya ulaşılamaması üzerine dün yapılan erken seçimleri Radikal Sol İttifak (Syriza) lideri Alexis Tsipras kazandı. Tsipras, küçük yaşlardan beri siyasetin içinde olan bir lider olarak biliniyor. 1990'da Miçotakis hükümetinin öğrencilerle ilgili kararlarına isyan eden yüz binlerin liderlerinden olan Tsipras, bir televizyon programında isyanın nedenlerini anlatmıştı. ü

ÖNLÜK HAREKETİ

Hürriyet'te yer alan habere göre, Tsipras, 1990'da meydana gelen ve üç ay süren “Önlük Hareketi” olaylarında Yunanistan Komünist Partisi Gençlik Kolları (KNE) üyesi bir lise öğrencisi idi. Dönemin Başbakanı Konstantin Miçotakis, öğrencilerin tekrar önlük ve üniforma giymeleri, ortaokuldan liseye giriş sınavına tabi tutulmaları ve okul dışındaki yaşamları için de disiplin cezası almalarını öngören bir yasa tasarısı hazırlamıştı.

Demirtaş'tan Tsipras'a tebrik

Tsipras, seçim öncesi son mitingde konuştu


HÜKÜMET TASARIYI GERİ ÇEKMEK ZORUNDA KALMIŞTI

Öğrenciler toplu direnişe geçerek okulları işgal etmiş ve hemen her gün protesto gösterileri yapılmıştı. Olaylarda 5 kişi hayatını kaybetmiş ve hükümet tasarıyı geri çekmek zorunda kalmıştı. Tsipras, o dönemde Yunan televizyonlarının “süperstarı” idi ve halkın da sempatisini kazanmıştı.

SYRIZA'nın lideri Alexis Tsipras kimdir?


LAKABI CHE-PRAS

Lise yıllarını “Yaşıtlarım okulun bahçesinde basketbol oynarken ya da kızlarla flört ederken ben kapıda Komünist Partisi’nin yayın organı “Odigitis” gazetesini satmaya uğraşıyordum” diyerek hatırlayan ve okuldaki lakabı da Arjantinli ünlü devrimci lider Ernesto Che Guevara’ya atfen “Che-pras” olan Tsipras, Atina Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği okuduktan sonra büyük angarya gibi gördüğü askerliği de başkent Atina’da “torpilli” yaptığını gizlemedi.

FT: Syriza, Avrupa'daki benzer partilere ilham verebilir

Komşu sandık başında: Sosyalizm 'Harry Potter'la mı gelecek?