Tsipras: AB ile yeni müzakere yapılacak

Tsipras: AB ile yeni müzakere yapılacak
Tsipras: AB ile yeni müzakere yapılacak
Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Tsipras, hem Avrupa Birliği'ne hem de Yunan halkına ekonomik krizle mücadelede parti programının müzakere edilemez olduğu mesajı verdi. Avrupa Birliği ile yeniden masaya oturacaklarını söyleyen Tsipras, "Hem müzakere olacak, hem de anlaşma sağlanacak" ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Tsipras, partisinin hükümet programına ilişkin önceki akşam Atina Barış ve Dostluk Stadyumu’nda düzenlenen toplantının açılışında konuştu. Hem AB ’ye hem de Yunan halkına ekonomik krizle mücadelede parti programının müzakere edilemez olduğu mesajını veren SYRIZA lideri, Avrupa Birliği ile yeniden masaya oturacaklarını söyledi. Tsipras, “Hem müzakere olacak, hem de anlaşma sağlanacak” dedi.

Evrensel'de yer alan habere göre, Tsipras, başbakan olduğunda önceki hükümetler tarafından AB ve IMF ile yapılan kredi anlaşmasının akıbetine ilişkin hayata geçirecekleri politikayı şöyle özetledi: “Hem müzakere (yeniden) olacak, hem de anlaşma sağlanacak. Memorandum (kredi anlaşmaları), Troyka (AB, Avrupa Merkez Banakası ve IMF) ile birlikte geçmişte kalacak.”

Almanya'nın Syriza'yla gizli görüşmeler yaptığı iddia edildi

Bu kış komşuya 'komünizm' gelebilir!


'BİZİM PLANIMIZ BARBARLIĞA SON VERMEK'

SYRIZA’nın iktidara gelmesinden çekinen yerli ve yabancı çevrelere de seslenen Aleksis Tsipras, “Rakiplerimiz bizi eurodaki ortaklarımızla olan bağa son vermekle suçluyorlar” dediği konuşmasında, “Ancak bizim planladığımız ve istediğimiz barbarlığa son vermektir. Mantıksızlık ve yanlışa son vermektir” ifadelerini kullandı. Tsipras, Yunanistan’ın ne dış borcunun ne de şimdiki politikalarının sürdürülebilir olduğunu söyledi.

Yunanistan erken seçimlere gidiyor


“Kırmızı çizgilerinin halkın çıkarına olacak dürüst ancak kararlı bir müzakere yürütmek olduğunu” belirten Tsipras, borçların büyük bir bölümünün silinerek artık ülkenin büyüme aşamasına geçmesi gerektiğini vurguladı.

SYRIZA KESENİN AĞZINI AÇTI

25 Ocak’ta yapılacak erken genel seçimlerde iktidarın en güçlü adayı durumundaki SYRIZA, vaatler konusunda ise kesenin ağzını açtı. 2010’dan bu yana ekonomik krizle mücadele gerekçesiyle hayata geçirilen işçilerin açığa alınma uygulaması, memurlara dair performans sistemi, gayri menkullere getirilen ek vergiler, kriz döneminde düşürülen asgari maaşın yeniden 751 euroya yükseltilmesi, vergiden muaf gelirin 12 bin euroya çıkarılması, düşük emekli maaşı alanlara 13’üncü maaşın yeniden verilmesi gibi vatandaşı sevindirecek taahhütlerde bulundu.

Yunanistan Euro Bölgesi'nden ayrılacak mı?