Tsipras Avrupa Parlamentosu'na seslendi

Tsipras Avrupa Parlamentosu'na seslendi
Tsipras Avrupa Parlamentosu'na seslendi
Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada Pazar günü yapılan referandumda çıkan 'hayır' sonucunun, kendisine krize toplumsal açıdan adil ve ekonomik olarak sürdürülebilir bir çözüm bulma yetkisi verdiğini belirtti.

RADİKAL – Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Avrupa Parlamentosu’na seslendi. Tsipras, yaptığı konuşmada Pazar günü yapılan referandumda çıkan ‘hayır’ sonucunun, kendisine krize toplumsal açıdan adil ve ekonomik olarak sürdürülebilir bir çözüm bulma yetkisi verdiğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre, hükümetinin reform çabalarına devam edeceğini belirten Tsipras, “Yunanistan'da sorunları yabancılar değil hükümetlerin kendileri yarattı. Avrupa ile çatışmak istemiyoruz. Bu bir Yunanistan sorunu değil, Avrupa sorunu” dedi. Borcun sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Yunanistan Başbakanı, “tünelin sonundaki ışığı gördüklerini”  işaret eden bir anlaşma istediklerini söyledi. Tsipras, yapılacak reformların halkın üzerindeki yükü hafifletmesi, yeni imkanları yaratması ve girişimciliği desteklemesi gerektiğini de vurguladı. 

Almanya: Borç indirimi mali kurallara aykırı

'YUNANİSTAN KEMER SIKMA LABORATUVARINA DÖNDÜ'

Tsipras sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son beş buçuk yılda yoksulluğun arttığını, işsizliğin yükseldiğini, toplumda öfkenin arttığını gördük. Yunan halkının ne hissettiğini biliyoruz. Onlar bu çıkmaz sokaktan kurtulmanın bir yolu olduğuna inanıyorlar, bunu da çok demokratik bir şekilde çözmek istiyoruz. Halkın bize verdiği yetkiyle onlara istediklerini vermek istiyoruz. Son 5,5 yılda uygulanan reformların değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Sürdürülebilir kalkınma için tüm bunlar çok gerekli. Ortaklarımız için güvenilir reformlar uygulama konusunda kararlıyız. Burada bir geri çekilme etkisi olmayacak. Uzun vadede kalkınmaya sağlayamazsa bu krizden çıkamayız. İşsizliği kontrol etmemiz gerekiyor. Samimi bir diyalog kurularak kamu borcunun sürdürülebilir hale getirmesi. Ülkemizin bu süreçte, kemer sıkma laboratuvarına döndüğünü söylersek abartmış olmayız, bunu kabul edemeyiz."

Kreditörlerin beklentilerini tanınan süre içinde (pazara kadar) yerine getireceklerinden emin olduğunu söyleyen Tsipras, Atina’nın tekliflerinin hedefinin Avrupa ve Yunanistan’daki bankaları kurtarmak olduğunu belirtti.

Avrupalı liderlerden Yunanistan için yeni kurtarma paketi açıklaması

Juncker'den telefon tepkisi: Tsipras'la mesajlaşıyorum!