Tsipras: Moskova'ya yeni bir başlangıç için geldim

Tsipras: Moskova'ya yeni bir başlangıç için geldim
Tsipras: Moskova'ya yeni bir başlangıç için geldim
Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da bir araya geldi. Tsipras, 'Moskova'ya iki ülke halkının iyiliğine olacak yeni bir başlangıç yapmamız için geldim' derken, Putin, 'Karşılıklı ticareti artırmak için neler yapabileceğinin iyi analiz edilmesi gerektiğini düşünüyorum' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, 2 günlük resmi ziyaret için gittiği Rusya’da, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile başkent Moskova'da bir araya geldi. Tsipras, Putin ile Kremlin'deki buluşmasını Twitter'daki resmi hesabından duyururken, ikili görüşmeleri öncesinde basına kısa açıklamalarda bulundu.

Ziyaretini Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 450 milyon euroluk borcunu ödemesi için verilen sürenin dolmak üzere olduğu ve Moskova-Brüksel ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde gerçekleştiren Tsipras, Moskova'ya geliş amacının ikili ilişkilerde yeni bir başlangıç yapmak olduğunu söyledi. Tsipras, "Moskova'ya iki ülke halkının iyiliğine olacak yeni bir başlangıç yapmamız için ve genel olarak bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanması için birlikte çaba gösterelim diye geldim" dedi.

Atina'da anarşistlerle polis çatıştı

PUTİN: TİCARET KONUSU İYİ ANALİZ EDİLMELİ

Putin de görüşme öncesi yaptığı açıklamada, 'Rusya ile Yunanistan'ın karşılıklı ticareti artırmak için neler yapabileceğinin iyi analiz edilmesi gerektiği' mesajını verdi.

Yunanistan'dan IMF'ye borç ödeme sözü

Rusya lideri şunları söyledi: "Bundan çok kısa bir süre öncesine kadar Rusya, Yunanistan'ın bir numaralı ticaret ortağıydı. 2009-2013 yıllarında ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi iki misli artmıştı. Ancak ne yazık ki bu oran geçen yıl yüzde 40 düşüş gösterdi. Bu yüzden görüşme sırasında karşılıklı ticareti artırmak için neler yapabileceğinin iyi analiz edilmesi gerektiğini, bu konunun enine boyuna ele alınmasını gerektiğini düşünüyorum."

Tsipras Atina sokaklarına çıktı

'PUTİN YUNANİSTAN'I KURTARAMAZ'

Öte yandan ‘AB’yi korkutan’ Putin – Tsipras görüşmesi başladığı sıralarda da Avrupalı siyasilerden tepkiler gelmeye devam etti. Tsipras’a son eleştiri eski Belçika Başbakanı ve Avrupa Parlamentosu'ndaki liberal grubun lideri Guy Verhofstadt’tan geldi.

Verhofstadt, ‘Yunanistan’ı borç batağından kurtarmak için Kremlin’in doğru seçenek olmadığı’ mesajını verdiği tweetler’inde şunları yazdı: “Yunan Başbakanı, AB’ye karşı Putin’e oynamaya çalışmaya son vermeli. Putin, Yunanistan’ı kurtaramaz. AB kurtarabilir. Yunanistan’ın geleceği AB’dedir. Tsipras, ortak kurallara göre oynamalı ve ciddi reformlara girişmeli.” 

YUNANİSTAN'A AMBARGO KALKIYOR MU?

Bu arada ikilinin görüşmesi devam ederken Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, Yunan ürünlerine uygulanan ambargoya son verebilecek bir dizi teklifin genel hatlarını çıkardıklarını söyledi.

Durumu Atina'ya da ilettiklerini belirten Ulyukayev, detayların ise Rus Başbakan Dmitriy Medvedev'in Yunan lider Çipras'la yarın gerçekleştireceği görüşmede ele alınacağını söyledi. (Sputnik)

Tsipras: Dürüst bir uzlaşma istiyoruz