Tsipras: Top AB ve IMF'nin sahasında

Tsipras: Top AB ve IMF'nin sahasında
Tsipras: Top AB ve IMF'nin sahasında
Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Euro Bölgesi liderler zirvesinin ardından yaptığı açıklamada, 'topun Avrupa Birliği (AB) ile Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) sahasında' olduğunu söyledi.

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, hükümetinin sunduğu son planı "Beklentileri fazlasıyla karşılıyor" sözleriyle yorumladı ve artık topun Avrupa Birliği (AB) ile Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) sahasında olduğunu vurguladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Pazartesi günü Brüksel'de toplanan acil Euro Bölgesi liderler zirvesinin ardından yapılan açıklamalarda Yunanistan'ın sunduğu son tasarruf planının olumlu bir adım olduğu ifade edilmişti. Atina'nın son kemer sıkma paketi önerisinde şu maddeler yer alıyor:

-Yüksek ciroya sahip işletmelerden daha fazla vergi alınması
-Zengin kesimden daha fazla vergi
-Seçilmiş bazı ürünlerin KDV'ye tabi hale getirilmesi

Tsipras'ın 14 yıl önce eylemde çekilen fotoğrafı ortaya çıktı

'İKNA EDİCİ' KEMER SIKMA PAKEDİ

Atina'nın bu ayın sonunda IMF'ye 1,6 milyar euroluk borç geri ödemesi yapması gerekiyor. Ancak Syriza hükümeti 7,2 milyar euroluk yardım paketi diliminin serbest bırakılmaması halinde bu paranın ödenemeyeceğini ifade ediyor. IMF ve AB ise yardım paketinin Atina'ya gönderilmesinden önce 'ikna edici' bir kemer sıkma paketinin sunulmasında ısrar ediyor.

Zirvenin ardından konuşan Yunanistan Başbakanı Tsipras, IMF'nin ülkesi için belirlediği bütçe açığı oranlarını da fazla fazla tutturacakları taahhüdünü verdi.

Euro Bölgesi Yunanistan için haftaya yine toplanacak

Tsipras'ın Avrupa Komisyonu Jean Claude Juncker'e yazdığı bir mektuba ulaşan Fransız haber ajansı AFP, mektupta faiz dışı bütçe fazlası hedeflerinin fazlasıyla yerine getirileceği sözünün yer aldığınu aktardı.

Yunanlar bankadan dört günde 3 milyar euro çekti

'BİR MİKTAR İLERLEME'

Zirvenin ardından konuşan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, "Yunanistan'ın önerdiği teklifler bir miktar ilerlemeye işaret ediyor. Ancak konuşmalarımızdan çıkan sonuç çok fazla şeyin yapılması gerektiği ve zamanın da kısıtlı olduğu" dedi.

Zirveye katılan bir diğer lider olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Yunanistan ve alacaklılarının bir uzlaşmaya doğru ilerlediğini ifade etti.

Euro Bölgesi Yunanistan için haftaya yine toplanacak