Tsipras: Türk Akımı ismi Yunanistan'da kulağa hoş gelmiyor

Tsipras: Türk Akımı ismi Yunanistan'da kulağa hoş gelmiyor
Tsipras: Türk Akımı ismi Yunanistan'da kulağa hoş gelmiyor
Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Türkiye üzerinden inşa edilecek doğalgaz boru hattıyla ilgili "Türk Akımı ismi Yunanistan'da kulağa hoş gelmiyor. Ancak projenin Yunanistan ve Türkiye arasında ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum."

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinde Türk Akımı ile ilgili Rusya’nın önerilerini değerlendirdi.

Türk Akımı isminin kendilerine hoş gelmediğini ifade eden Tsipras, “Türk Akımı doğalgaz boru hattı ismi Yunanistan’da kulağa hoş gelmiyor. Ancak projenin Yunanistan ve Türkiye arasında ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Ortak basın toplantısında konuşan Putin, Güney Akım’ın iptalinin ardından Türkiye üzerinden inşa edilecek Türk Akımı’nın Yunanistan açısından önemli bir fırsat olacağını söyledi. Anlaşma konusunda net bir şey söylemenin henüz zor olduğunu, kurumsal düzeyde çalışmaların yapılacağını ifade eden Putin, Yunanistan’ın projeye katılıp katılmayacağı ile ilgili kararın kendilerine ait olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, söz konusu proje ile Yunanistan’ın jeopolitik statüsünün artacağını, Avrupa ’nın güneyi ve merkezi için transit ülkeye dönüşeceğini ve yıllık yüz milyonlarca avro kazanacağını ifade etti.

Türkiye sınırından Yunanistan’a uzanacak doğalgaz boru hattının hem Yunanistan enerji ihtiyacını karşılayacağını, hem de Avrupa’nın enerji güvenliğini artıracağını kaydeden Tsipras, proje konusunda Yunanistan ve Avrupa Birliği yasaları ile uygun hareket etmek zorunda olduklarını hatırlattı. (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/133170613317062

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dogru kulaga hos gelmiyor ozellikle de balkanlarda - radi11

  artik bu isim fetsizmi ve kucuk milliyetcilik bir hastaliga donustu.

  Başka isim mi yok harbiden! - İbrahim Fırat Tekin

  Ne kabadayı bir milletiz arkadaş. "Bana bak! Buralarda kime sorsan bizi tanır!" kıvamında namıyla, kabadayılığıyla hareket etmekten başka bir şey bilmiyoruz yeminle. Özetle 'Türk Akımı' ismi benim kulağıma bile hoş gelmiyor. Bence birileri bu ismin değişmesi yönünde görüş bildirmeli.