Tsipras'tan Barbaros şartı

Tsipras'tan Barbaros şartı
Tsipras'tan Barbaros şartı
Güney Kıbrıs ziyaretinde bulunan Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, yaptığı basın toplantısında 'Türkiye'ye ait Barbaros gemisinin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını ihlal etmesi, bunun gerçekleşmesini hayli güçleştiriyor' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ilk yurt dışı ziyaretini Güney Kıbrıs’a gerçekleştiriyor. Bu sabah saat 8.00 sıralarında özel bir uçakla Güney Kıbrıs'a giden Tsipras'ı Larnaka Havaalanı'nda Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis karşıladı. Tsipras adaya Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in davetlisi olarak geldi.

Yunanistan Başbakanı'nı Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis kapıda karşıladı ve ardından resmi tören düzenlendi. Tsipras, saat 10.00 sıralarında Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le bir araya gelerek baş başa bir görüşme gerçekleştirdi, ardından, heyetler arası görüşmelere geçildi. Yaklaşık iki saat süren toplantının ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Görüşmelerde Kıbrıs sorunu, Türkiye ’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri, ekonomi ve AB ile ilişkileri masaya yatırıldı.

Tsipras'ın ilk ziyareti Güney Kıbrıs'a


TSİPRAS: BARBAROS GEMİSİ BÖLGEDEN ÇEKİLMELİ

Basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Kıbrıs’ta tek bir uluslararası kimliğe sahip, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temeline vurgu yaparak, BM parametreleri çerçevesinde bir çözüm için sürdürülen görüşmeleri desteklediklerini belirtti. Yunanistan olarak Güney Kıbrıs’a bu konudaki desteklerinin de süreceğine işaret eden Tsipras, bulunacak olan adil ve sürdürülebilir bir çözümün Türk-Yunan ilişkileri, Avrupa Birliği ve Doğu Akdeniz bölgesinde istikrar için büyük önem taşıdığını anlattı.

Tsipras'tan Kıbrıslı Türk açılımı


Adada karşılıklı güvenin artırılması için adımlar atılmasından yana olduklarını belirten Tsipras, “Türkiye'ye ait Barbaros gemisinin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını ihlal etmesi, bunun gerçekleşmesini hayli güçleştiriyor” dedi. Yunanistan Başbakanı Tsipras, geminin bölgeyi terk etmesi gerektiğini söyledi. Tsipras, tüm Kıbrıslıların çıkarlarına olan, adil ve yaşayabilir bir çözümün bulunmasına yönelik çaba sarf edeceklerini söyledi.

Alexis Tsipras'tan Türk gençlerine mesaj


ANASTASİADİS: BÖLGEDE BULUNAN DOĞAL KAYNAKLAR KIBRIS CUMHURİYETİ'NE AİT

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de konuşmasında müzakerelerin başlaması arzusu içerisinde olduklarını belirterek, bölgede bulunan doğal kaynakların Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait olduğunu ve çözüm bulunmasıyla Kıbrıslı Türklerin de bu zenginlikten yararlanacağını vurguladı.

Tsipras ve Anastasiadis daha sonra basının sorularını yanıtladı. Kıbrıslı Türklere mesajınız nedir sorusuna yanıt veren Tsipras, “Birlikte ve işbirliği içerisinde hareket edip çözüm, barış ve refahı” sağlayabiliriz” dedi. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras daha sonra Başpiskopos II. Hrisostomos ile bir araya geldi. Tsipras temasları kapsamında Rum Meclisi'ndeki siyasi partilerin liderleriyle de bir araya gelecek.

Tsipras, bakanların makam araçlarını satıyor


KIBRISLI TÜRKLERİN VE RUMLARIN KATILDIĞI İKİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜYLE DE GÖRÜŞECEK

Alexis Tsipras, Kıbrıslı Türklerin ve Rumların katıldığı iki sivil toplum örgütüyle de temaslarda bulunacak.

Syriza'nın İspanyol kardeşi de iktidara yürüyor!