Tsipras'tan Kıbrıslı Türk açılımı

Tsipras'tan Kıbrıslı Türk açılımı
Tsipras'tan Kıbrıslı Türk açılımı
Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, bugün yapacağı Güney Kıbrıs ziyaretinde, Kıbrıslı Türk açılımı yapacak.

RADİKAL - Dünyanın konuştuğu seçim zaferinin ardından ilk resmi ziyaretini, devlet geleneklerine sadık kalarak Kıbrıs Rum Kesimi’ne yapacak olan Başbakan Alexis Tsipras tarihte ilk kez Kıbrıslı Türkleri de muhatap alarak onların Kıbrıs sorunu hakkındaki fikirlerini dinleyecek.

Milliyet'ten Sefa Karahasan'ın haberine göre, bir Yunan başbakanının ilk kez Kıbrıslı Türklerle temas kuracak oluşu, adanın iki kesiminde de heyecan yarattı. Tsipras, Güney Kıbrıs’ta Hilton Otel’de 16.30’da Türkler ve Rumlar ile bir araya gelecek. Görüşmeye katılacak olan Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği Eşbaşkanı Meltem Onurkan Samami, bir Yunanistan Başbakanı’nın Kıbrıslı Türkleri muhatap almasının tarihi bir olay olduğunu ifade etti. Samani, “ Bugün kendisine Kıbrıslı Türklerin düşüncelerini anlatacağız” dedi. “Sayın Tsipras, bizden ne öğrenmek istiyor bunu öğreneceğiz” diyen Samani, “Görüşmeye iki taraftan da temsilcilerin katılacağını” kaydetti. Toplantıya Kayıp Şahıslar Dernekleri’ne üye Türkler ve Rumların da davet edildiği öğrenildi.

Tsipras'ın ilk ziyareti Güney Kıbrıs'a

CHP'li Serter: Tsipras çok yakışıklı bir çocuk


SİYASİLERE YANIT YOĞUN PROGRAM

Bu arada Tsipras, kendisi ile görüşme talep eden KKTC’li siyasi parti temsilcilerine de “yoğun programı” gerekçesiyle ret cevabı verdi. Rum kaynaklardan edinilen bilgilere göre Tsipras, Ada’da siyasi liderlerle görüşme yerine sivil toplum temsilcilerini dinlemeyi tercih etti. Dönemin Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da, 2003 yılında ziyaret ettiği Ada’da KKTC’li siyasi parti başkanları ile görüşmüştü.

Syriza'nın İspanyol kardeşi de iktidara yürüyor!

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: Tsipras Kıbrıs politikalarını değiştirmeli

Tsipras, bakanların makam araçlarını satıyor