Tsipras'tan referandum sonucuna göre istifa sinyali

Tsipras'tan referandum sonucuna göre istifa sinyali
Tsipras'tan referandum sonucuna göre istifa sinyali
Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, pazar günü yapılacak referandumda seçmenin 'evet' oyu vermesi durumunda istifa edebileceğini açıkladı.

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, siyasi geleceğini Pazar günü yapılacak referandumun sonucuna bağladı. Tsipras, dün akşam katıldığı bir TV programında görüşlerini açıkladı. Tsipras, "Seçmen 'evet' derse buna saygı gösteririz. Ancak kreditörlerin tasarruf ve reform koşullarını uygulamamızı kimse bizden beklemesin. Yunan halkı aşağılanan bir başbakan istiyorsa koltuğun epey talibi var. Ama bu ben olmayacağım" dedi.

Referandumda halka uluslararası kreditörlerin taleplerini kabul edip etmedikleri sorulacak. Referandumun muhtemel sonucuna ilişkin henüz bir kamuoyu yoklaması yapılmadı.

Avrupa Komisyonu'ndan Yunanistan'a son dakika teklifi

ERKEN SEÇİME GİDEBİLİR

Tsipras iş başına gelirken kemer sıkma politikalarına son verme sözü vermişti. Tsipras hükümeti, kamuoyundan destek görmeye devam ediyor. Dün yapılan hükümet yanlısı gösterilere on binlerce kişi katıldı. Gözlemcilere göre Tsipras referandumdan istediği sonucu alamazsa erken seçime gidecek.

Yunanistan Başbakanı Çipras: Bizi Euro'dan atacaklarına inanmıyorum

Öte yandan, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, referandumdan çıkacak "hayır"ın Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden ayrılmak istediği anlamına geleceğini, bunun mutlaka önlenmesi gerektiğini söyledi. Juncker, "Çok sevdiğim Yunanlara bir nasihatim var: Sırf ölümden korktuğunuz için intihar etmenize gerek yok" dedi.

'Tsipras Juncker'in son teklifini değerlendiriyor'

Nihat Zeybekci: Teklif gelirse değerlendiririz

AB Komisyonu Başkanı Juncker'den Çipras'a sert eleştiri