Tsipras'tan zafer konuşması: AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz

Tsipras'tan zafer konuşması: AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz
Tsipras'tan zafer konuşması: AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz
Yunanistan'da dün yapılan erken seçimlerin galibi Syriza'nın lideri Alexis Tsipras, seçim sonrası yaptığı konuşmada, partisine oy verenlere teşekkür etti ve 'Bugün kazanan varsa o da Yunanistan emek hareketidir' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Yunanistan’da dün yapılan erken genel seçimlerin galibi Radikal Sol İttifak'ın (Syriza) lideri Alexis Tsipras, sonuçların ardından Propilya Meydanı’nda konuştu.

Evrensel’de yer alan habere göre Tsipras, “ AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz” dedi. Tsipras’ın sözleri şöyle:

“Yunan halkı tarih yazdı, umutlar tarih yazdı. Yunanistan bir sayfayı kapatıyor. Kemer sıkmanın yıkım ve korkusunu geride bırakıyor. Kaybeden ve kazananlar yok. Yenilenler elitler ve oligarklar. İtibarımızı ve egemenliğimizi geri kazanıyoruz. Bugün kutlama yapacağız, yarından itibaren çok çalışacağız. Bugün Yunanistan’da elitler ve oligarklar kaybetti. Çalışan ve umut eden Yunanistan kazandı. Yeni Yunan hükümeti, tüm felaket tellallarına ve dünyaya yanıldıklarını gösterecek.

'5 YIL SÜREN BASKININ SONUNA GELDİK'

Yunan halkı bize kuşkuya hiç yer bırakmayan bir zafer bağışladı. Halkımız değişen Avrupa için örnek oldu. Yarından işe başlıyoruz. 5 yıl süren baskı sürecinin sonuna geldiğimizi ilan ediyoruz. Memorandum bugünden itibaren tarih oluyor. Yunan halkı bize açık çek vermedi ama hükümet olmamızı ve süreci başlatmamızı söyledi. Bugün yenen ve yenilen yok. Bugün kazanan varsa o da Yunanistan emek hareketidir.

FT: Syriza, Avrupa'daki benzer partilere ilham verebilir

SYRIZA'nın lideri Alexis Tsipras kimdir?


Tüm Avrupa halklarına dayanışma çabalarından dolayı teşekkür ederiz. Yeni Yunan halkı AB içinde yaşanılır ve kabul edilir bir program için pazarlığa hazırdır. Bütünlüklü ve ulusal planlarımızla pazarlık masasına oturacağız. Ülkenin yeniden yapılandırılması çabamız başlayacak ve tahakküm politikalarını kabul etmeyeceğiz. Önceliğimiz kriz dolayısıyla kaybedilen ulusal bağımsızlığımızı, kaybedilen onuru kazanmaktır. AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz."

Demirtaş'tan Tsipras'a tebrik

Yunanistan'da SYRIZA'dan büyük zafer


GENÇLERİ YUNANİSTAN'A ÇAĞIRDI

Syriza lideri, konuşmasının sonunda ekonomik kriz nedeniyle Yunanistan'ı terk etmek zorunda kalan gençlere de seslendi. Tsipras,bu gençlerin Yunanistan'a dönmesi için çağrıda bulundu.

Tsipras 16 yaşındayken televizyonda öğrenci isyanını anlatmıştı

Tsipras, seçim öncesi son mitingde konuştu