Tüm Almanya saygı duruşunda

Tüm Almanya saygı duruşunda
Tüm Almanya saygı duruşunda

Fotoğraf: REUTERS

Almanya'da öldürülen Türkler için devlet töreni düzenlendi. Merkel kurban ailelerinden özür diledi. Nâzım'ın 'Davet' şiiri Almanca okundu.

BERLİN -  Almanya , 2000-2006 arasında Neo-Nazi cinayetlerine kurban giden 8 Türk ve 1 Yunanlı ile 1 Alman polisi dün Berlin’de düzenlenen devlet töreniyle andı. Alman liderler ve kurbanların yakınları, Berlin’deki Gendarmenmarkt Meydanı’nda bulunan Konzerthaus’da düzenlenen törende bir araya geldi. Kurbanların anısına yakılan mumlar önünde saygı duruşuyla başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Merkel, kurbanların isimlerini tek tek okuyarak “Yakınları şu anda aramızda. Buraya geldikleri için onlara teşekkür ediyorum” dedi. “Başka meselelerle uğraşırken, saldırılar üzerinde yetirince duramadık” diyen Merkel, cinayetlerden sonra kurban yakınlarından şüphelenilmiş olmasından dolayı özür diledi. 

‘Söz! Önlem alınacak’
“Bu saldırılar utanç verici” diyen Merkel şöyle konuştu: “Hiç kimse sizin kaybınızı geri getiremez ama bu toplantı yanlız olmadığınızı gösteriyor. Başbakan olarak bu cinayetlerin sorumlularını adalet önüne çıkaracağımıza ve böyle bir olayın bir daha meydana gelmemesi için gerekli bütün önlemleri alacağımıza da söz veriyorum.” Merkel’in ardından sahneye kurbanların yakınları çıktı. Kassel’de öldürülen Halit Yozgat’ın babası İsmail Yozgat, 10 bin avroluk tazminatı kabul etmediğini, bunun yerine katillerin bulunmasını istediğini ve Alman adaletine güvendiğini söyledi. İlk kurban olan Enver Şimşek’in kızı Semiya ve son kurban Mehmet Kubaşık’ın kızı Gamze kürsüye beraber çıktı. Şimşek, cinayetlerden sonra kendilerinden şüphe duyulduğunu, ancak şimdi babasının aşırı sağcılar tarafından öldürüldüğünün ortaya çıktığını söyledi. Kubaşık da Nazım Hikmet’in ‘Davet’ şiirini Almanca okudu. Törende Cemal Reşit Rey ve Johann S. Bach’ın eserleri orkestra tarafından icra edildi. Bina önündeki mitingte de kalabalık kurbanların isimlerinin yazılı olduğu pankartlar açıp, tişörtler giydi. 

Gül’den Gauck’a teşekkür
Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Radikal’e şu bilgileri verdi: “Böyle bir anma yaşanmamıştı. Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, görevi bırakırken törenin layıkıyla yapılmasını istedi. Törene sıcak bakmayan Meclis Başkanı da katıldı. Merkel, Meclis Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı konuyu takip edecekleri vaadinde bulundu. Cumhurbaşkanımız da Gauck’u arayıp teşekkür etti.”

Bayraklar yarıya indirildi
Berlin’deki tören dışında Almanya’nın birçok bölgesinde anma etkinlikleri vardı. Ülke çapında saat 12.00’de kurbanlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Devlet kurumları ve bazı işyerlerinde bayraklar yarıya indirildi. Köln’de Ford fabrikası, Düren’de Neapco firması işçileri saygı duruşuna katıldı. Münih’teki gösteride Türk ve Alman bayrakları açıldı.  ( ANADOLU AJANSI)

Cumhurbaşkanı adayı Türkevi’nde
Yeni cumhurbaşkanı adayı Joachim Gauck, öldürülen Türklerin yakınları için Berlin Türkevi’nde verilen yemeğe katıldı. “Vatandaş olarak sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum” diyen Gauck, karanlık bir günde birlikte olduklarını ve birlikte göz yaşı döktüklerini söyledi. Konuşması sırasında göz yaşlarını tutamayan Berlin Büyükelçisi H. Avni Karslıoğlu da katillerin adalet huzuruna çıkartılmasını beklediklerini kaydetti. {BERLİN/AA}