Tunus korkutuyor: Sokakta öfke iktidarda kriz

Tunus korkutuyor: Sokakta öfke iktidarda kriz
Tunus korkutuyor: Sokakta öfke iktidarda kriz
Tunus'ta solcu lider Şükrü Belayd'ın öldürülmesiyle patlak veren öfke, genel grev ve gösteriler eşliğinde sürerken başbakanın teknokrat hükümet kurarak krizi bitirme planı kendi partisine takıldı.

Tunus’ta Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belayd’ın öldürülmesinin ardından muhalefet ülke genelinde genel greve giderek tepkisini gösterirken iktidar krizden çıkış planında krize girdi. Hükümeti, özellikle de iktidarın büyük ortağı El Nahda’yı hedef alan gösteriler patlak verince önceki gece Başbakan Hamadi Cibali, hükümetin feshedilip seçime kadar teknokrat hükümetinin oluşturulacağını açıkladı. Ancak dün El Nahda, Cibali’nin teknokratlar hükümeti önerisine karşı çıkarak ulusal birlik hükümeti kurulması çağrısı yaptı. El Nahda Başkan Yardımcısı Abdülhamid Cellasi, başbakanın partinin görüşünü almadan hükümeti dağıtma kararı aldığını belirterek “Tunus’un siyasi hükümete ihtiyacı var. Koalisyon hükümeti oluşturmak için diğer partilerle görüşmelere devam edeceğiz” dedi. Yeni koalisyon arayışı Belayd cinayetinden önce başlamıştı. Belayd’ın da mensup olduğu muhalif koalisyon Halk Cephesi’nin iki günlük grev çağrısına ülke genelinde avukatlar, yargıçlar ve öğretim üyeleri de katıldı.

Sokaklarda çatışma
Önceki gece gösterilerde başkent Tunus’ta bir polis atılan taşla ölürken dün yine çatışmalar yaşandı. Önceki gün farklı kentlerde El Nahda’nın ofisleri de saldırıya uğramıştı. Halk Cephesi, Cumhuriyetçi Parti, Tunus Çağrısı, El Massad partileri kurucu meclisten çekilmişti. Ekim 2011’de seçilen kurucu meclis yeni anayasayı hazırlamakta başarılı olamazken hükümet de ekonomik sorunlar ve İslamcılarla laikler arasında artan şiddet olaylarıyla baş edemedi. Geçen ay Cumhurbaşkanı Munsif Marzuki iç savaş çıkabileceği uyarısı yapmıştı.