Tunus saldırganının babası: Oğlumun beynini mahvettiler

Tunus saldırganının babası: Oğlumun beynini mahvettiler
Tunus saldırganının babası: Oğlumun beynini mahvettiler
Tunus'un Susa kentinde 39 kişiyi öldüren IŞİD militanı Seyfeddin Rezgui Yakubi'nin babası Abdülhakim Rezgui, militanların oğlunun 'beynini mahvettiğini' söyledi.

RADİKAL –   Kuzey Afrika ülkelerinden Tunus’un Susa kentindeki Riu Imperial Marhaba Oteli’nin plajında 39 kişiyi katlettikten sonra güvenlik güçleri tarafından öldürülen Seyfeddin Rezgui Yakubi (23) adlı saldırganın babası Abdülhakim Rezgui İngiliz Telegraph gazetesine açıklamalarda bulundu. Rezgui, “Militanlar oğlumun beynini mahvetti” dedi.

İki gün boyunca polise ifade veren Rezgui, eve döndükten sonra yaptığı açıklamalarda, 23 yaşındaki oğlunun katliam planladığına dair herhangi bir şüphe duymadığını söyledi. “Bu insanlar oğlumun beynini korkunç düşünceler ve fikirlerle mahvettiler, onu bozdular” diyen Rezgui, “Ne diyeceğimi bilmiyorum, hiçbir şey bilmiyorum. Onun ne yaptığını bilmiyordum, polise söylediğim de buydu ve size de bunu söylüyorum” ifadesini kullandı.

Suriye, Tunus'taki sahil katliamını kınadı

'NE DİYECEĞİMİ BİLMİYORUM'

İnsanların kendisinden oğluyla ilgili bilgi istediğini belirten Rezgui, “İnsanlar benden bilgi istiyor ve onlara ne diyeceğimi bilmiyorum, oğlumun yaptıkları karşısında şaşırmış haldeyim” dedi. Rezgui, saldırı günü polisin evine geldiği anı şu sözlerle anlattı:

“İşten eve sabah 11 buçuk gibi döndüm, demiryolu hattında çalışıyorum. Ramazan olduğu ve oruç tuttuğum için uyumaya gittim. Öğleden sonra 4 gibi polis evime geldi ve bana, kendileriyle gitmem gerektiğini söylediler. Sebebini sordum ve bana, ‘Haberleri izlemiyor muydun?’ diye sordular ve bundan sonra yaşananları anlattılar. Tabii ki şok oldum, bunun olduğunu fark etmedim, üniversiteye gidiyordu ve iyiydi, tüm bildiğim bunlardı.”

Saldırgandan Tunuslulara: Sizi öldürmüyorum

Katliamdan böyle kaçtılar

Tunus'taki sahil katliamını IŞİD üstlendi