Tunus solcu lider için ayakta

Tunus solcu lider için ayakta
Tunus solcu lider için ayakta
Tunus'da İslamcı iktidara karşı eleştirileriyle tanınan Şükrü Bilayd öldürüldü. Öfkeli kalabalık Nahda'yı hedef alırken 4 parti meclisten çekildi.

Zeynel Abidin bin Ali’nin devrilmesinin ardından seçimle işbaşına gelen İslamcı hükümetle laik çevreler arasında gerilimin tırmandığı Tunus, önde gelen solcu lider Şükrü Bilayd’ın suikasta uğramasıyla sarsıldı. Mecliste bir vekille temsil edilen Demokrat Yurtseverler’in Genel Koordinatörü Bilayd dün başkent Tunus’ta evinin önünde uğradığı saldırıda öldü. 47 yaşındaki hukukçu Bilayd işe gitmek üzere evinden çıktığı sırada 3 kişi tarafından boynundan ve başından vuruldu. Saldırıdan iktidarın büyük ortağı El Nahda’yı sorumlu tutan Halk Cephesi, Cumhuriyetçi Parti , Tunus Çarısı, El Massad meclisten çekilip genel grev çağrısı yaptı. Bilayd, geçen cumartesi El Nahda’yı Demokrat Yurtseverler’in toplantılarına saldırmak üzere ‘paralı askerler’ tutmakla itham etmişti. Başbakan Hamadi Cibali ‘terör eylemi’ olarak nitelediği cinayetin sadece Bilayd’a değil tüm Tunus’a karşı işlendiğini’ belirterek katilleri yakalama sözü verdi. Ailesi Bilayd’ın ölüm tehditleri aldığını belirtti. Cinayet haberini Strasbourg’ta alan solcu Cumhurbaşkanı Munsif Marzuki, Avrupa Parlamentosu’ndaki konuşmasına “Bu bize gönderilen mektup, açmayı reddediyorum. Bu mesajı reddediyoruz ve devrimin düşmanlarının maskesini düşürmeye devam edeceğiz. Bu Tunus’a karşı işlenmiş bir cinayettir. Ülkeyi istikrarsızlaştırma çabaları başarıya ulaşamayacak. Bu tehdidin üstesinden geleceğiz” diye başladı.

Nahda’nın ofislerine saldırı
Paris ziyaretini yarıda kesip Mısır’daki İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesine de gitmekten vazgeçen Marzuki ülkesine döndü. Ülkede patlak veren gösterilerde ise El Nahda ve lideri Raşid el Gannuşi hedef alındı. Başkentte İçişleri Bakanlığı önünde toplanan kalabalık “Halk rejimin yıkılmasını istiyor’, ‘Nehda’ya hayır’, ‘Katil Gannuşi’ diye bağırırken polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Birkaç kentte El Nahda’nın ofisleri saldırıya uğradı. Zeydel Abidin bin Ali’yi deviren gösterilerin ilk çıktığı Sidi Buzid’de de yaklaşık 4 bin kişi gösteri yaparken bazıları lastik yakıp polise taş attı. Gannuşi ise “Bu alçakça cinayet. Yetkilileri katilleri bulup adaletin karşısına çıkarmaya davet ediyorum. Bu cinayetin arkasındakiler devrimi ve demokratik geçiş sürecini tehdit eden taraflar var” dedi. İnsan hakları davalarına bakan Bilayd, hem Bin ali hem de selefi Habib Burgiba döneminde hapis yatmıştı. Tunus’un İsrail’le ilişkilerini normalleştirmesine karşı kampanyada yer almış olan Bilayd, Irak devrik lideri Saddam Hüseyin’in savunma ekibinde yer almıştı. 2011’deki isyanda aktif çalışan Bilayd, El Nahda’ya bağlı olduğu iddia edilen ve Devrimi Koruma Komiteleri’nin ülkedeki şiddetten sorumlu olduğunu söylemişti.