Tunus'a 221 milyon dolarlık kredi

Tunus'a 221 milyon dolarlık kredi
Tunus'a 221 milyon dolarlık kredi
Suudi Arabistan Kalkınma Fonu, Tunus hükümetiyle 221 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı

Suudi Arabistan Kalkınma Fonu (SFD) ile Tunus hükümeti arasında 221 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı.

Başkent Tunus'ta SFD ve Tunus hükümeti arasında imzalanan 221 milyon dolarlık kredi anlaşmasının imza törenine Başbakan Hamas Cibali, SFD Genel Müdürü Yusuf Bin İbrahim el-Bessam ve Tunus Yatırım ve Uluslararası Yardımlaşma Bakanı Riyad Bit-Tıyb katıldı.

Törende konuşan SFD Genel Müdürü Bessam, ilk taksitte, Tunus'a 120 milyon dolar verileceğini ifade etti. Bu paranın Suse kentindeki elektrik santrali projesi için ödeneceğini belirten Bessam, “Ülkenin batı bölgelerine doğalgaz boru hattının döşenebilmesi için Tunus'a ayrıca 85 milyon dolar kredi verilecek. Diğer 16 milyon dolarlık kredi ise meslek eğitim programlarının finanse edilmesinde harcanacak” dedi.

Bessam, finanse edilen projelerin başarıyla sonuçlanmasını, Tunus halkının ekonomik ve sosyal kalkınmasını sağlamasını beklediklerini kaydetti.

Tunus Yatırım ve Uluslararası Yardımlaşma Bakanı Bit-Tıyb ise anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Suudi Arabistan'la yardımlaşmak, köklülüğü ve çeşitliliği itibarıyla büyük önem kazanmaktadır. Bu anlaşma da iki ülke ilişkilerini güçlendirecektir” diyen Bit-Tıyb, fonun deneyim ve tecrübelerinden de istifade etme fırsatı bulduklarını belirtti.

Öte yandan, Suudi Arabistan'ın gelecek 3 yıl içinde ülkedeki kalkınma projeleri kapsamında Tunus'a 500 milyon dolar değerinde fon sağlamayı taahhüt ettiği de belirtildi.

Suudi Arabistan'ın geçmiş 30 yıl içinde Tunus'ta 466 milyon dolar değerinde 20 ayrı projeye fon sağladığı da kaydedildi.