Tunus'ta hükümet feshedildi

Tunus'ta hükümet feshedildi
Tunus'ta hükümet feshedildi
Tunus Başbakanı Hamadi Cibali hükümeti feshettiğini ve "teknokrat hükümeti" kuracağını açıkladı.

TUNUS - Tunus resmi televizyonuna konuşan Başbakan Hamadi Cibali, hükümeti feshettiğini ve yerine küçük çaplı, siyasi partilere üye olmayan kişilerden oluşan “teknokrat hükümeti” kuracağını belirtti.

Feshetme kararını koalisyondaki siyasi partilerin, kabine değişikliği üzerinde çözüme ulaşamadığı için aldığını belirten Cibali, kararı alırken muhalefet veya iktidar partileriyle görüşmediğini söyledi.

Cibali konuşmasında, hükümeti feshetme kararını muhalif lider Sükrü Belıyd'ın suikasta uğramasından önce aldığını vurguladı.

Başbakan Cibali, ülkenin yaşadığı siyasi dar boğazı aşmak ve demokratikleşme sürecini başarıya ulaştırmak için bu kararı aldığını kaydetti.

Cibali, kurulacak bağımsız teknokratlar hükümetinin genel seçim yapılana kadar ülkeyi idare edeceğini ve imkanlar doğrultusunda kalkınmayı sağlayacağını dile getirdi.

Cibali ayrıca Kurucu Meclis'i anayasa hazırlıklarını hızlandırarak, genel seçim tarihi belirlemeye çağırdı.

Tunus Genel İşçi Sendikası, siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine en kısa zamanda genel seçime gidilebilmesi için katkı sağlamaları çağrısında bulundu.

Muhalefette bulunan Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belıyd, bu sabah evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiş, ülke genelinde protesto gösterileri düzenlenmişti.

Tunus'ta koalisyon hükümetini oluşturan partiler bir süredir kabine değişiklikleri konusunda anlaşmazlıklar yaşıyordu. (aa)