Tunus'ta iki otele saldırı

Tunus'ta iki otele saldırı
Tunus'ta iki otele saldırı
Tunus'un Susa kentinde iki otele saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanlığı, olayı 'terör saldırısı' olarak tanımladı. Kanlı saldırının ardından açıklamada bulunan Mısır Cumhurbaşkanı Sibsi, 'Bazı durumları önlemek için alınması geciken önlemleri alacağız' dedi.

RADİKAL - Tunus'un Susa kentinde deniz kenarında bulunan iki otele saldırı düzenlendiği bildirildi. Saldırganlardan biri ölü olarak ele geçirilirken, saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 37 olarak açıklandı. Ölenlerin arasında İngiliz, Alman ve Belçikalı turistlerin de olduğu belirtilirken, bakanlık, olayı 'terör saldırısı' olarak niteledi. 

Saldırı sonrası otelin dışından silah seslerinin duyulduğu ifade edildi. Saldırıya uğrayan otellerden birinin El Mouradi Palm Marina, diğerinin ise Imperial Marhaba adlı beş yıldızlı turistik otel olduğu açıklandı. Saldırganların iki otelin ortasında ateş açtığı bildirildi. 

Reuters'a konuşan bir görgü tanığı, polis tarafından öldürülen saldırganın kalaşnikof taşıdığını söyledi. 

Russia Today'in haberine göre, saldırganlar Imperial Marhaba'nın yanındaki sahilde ateş açtı. Saldırı sonucu polisle saldırganlar arasında çatışma çıktığı bildirildi. 

Saldırı esnasında otelde konaklayan bir kişi, Daily Mail'e yaptığı açıklamada, "Bomba ihbarı nedeniyle odalarımıza geri dönmemiz istendi" dedi. 

Bölgeye intikal eden güvenlik güçleri tarafından saldırının içerisinde yer aldığı düşünülen bir şüpheli gözaltına alındı.

Saldırı sonrası olay yerine çok sayıda kişi toplandı

Tunus'un Susa kenti, turistlerin ülkede en fazla ziyaret ettiği sahillere ev sahipliği yapıyor. 

CUMHURBAŞKANI SİBSİ: GECİKEN ÖNLEMLERİ ALACAĞIZ

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi, hükümetin konuyla ilgilendiği, sorumluluğunu üstlendiği ve gerekli tedbirleri aldığı yönünde herkese mesaj iletmesi gerektiğini belirtti. Saldırının düzenlendiği Susa kentinde, olay yerinde basın mensuplarına konuşan Sibsi, "Başbakan konunun ilgililerini bu gece toplayacak ve bazı durumları önlemek için alınması geciken önlemleri alacağız" dedi.

Ülkede teröristlerin siyah bayrağını asmak isteyenlere yer olmadığını ifade eden Sibsi, Tunus'ta faaliyetleri yasaklanmamış olan Hizbu't-Tahrir'e işaret ederek, "Bu şekilde devam etmek isteyen partiye de ülkede yer yok. Başbakandan bu partinin iznini gözden geçirmesini istiyorum" diye konuştu. Tunus halkının dayanışma içinde olması gerektiğini kaydeden Sibsi, "Arkadan iş yapan akımlar var. Devletin kendini müdafaa etmesi ve doğru soruşturma yapması gerekir. Suçu sabit olan herkesin takipçisi olacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Sibsi, "Bugünkü saldırı Tunus'un samimiyetini, güvenliğini ve Tunus'a gelenlerin güvenliğini hedef aldı. Bu sadece Tunus'a vurulmuş bir darbe değildir. Aynı zamanda, Fransa'da da Kuveyt'te de benzer eylemler gerçekleşti. Fransa Cumhurbaşkanı beni aradı ve bunun herkese yönelik bir saldırı olduğunu söyledi" diyerek sözlerini tamamladı.

(AA)