Tunus'ta 'kriz hükümeti' çağrısı

Tunus'ta 'kriz hükümeti' çağrısı
Tunus'ta 'kriz hükümeti' çağrısı
Tunus'ta devrimci muhalif güçleri çatısı altında toplayan Tunus Halk Cephesi'nin Sözcüsü Hamma Hammami, ülkedeki devrimin başarısız olması için gayret gösteren güçler olduğunu belirterek bir kriz hükümeti kurulması çağrısı yaptı.

TUNUS - Tunus Halk Cephesi Sözcüsü ve Tunus Emekçileri Partisi Genel Başkanı Hamma el-Hammami, “Bazı iç ve dış güçler devrimin başarısız olmasını istiyor” dedi. Hammami, Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls'ın Tunus hakkındaki açıklamalarına tepki göstererek, “Bazı iç ve dış güçler devrimin başarısız olmasını istiyor. Biz Halk Cephesi olarak, Fransa'nın veya ABD 'nin, ya da herhangi bir Arap ülkesinin Tunus'un içişlerine müdahale etmesine karşıyız” ifadelerini kullandı.
Valls, Fransız basınına yaptığı açıklamada, ülkesini Tunus'taki demokratları desteklemeye davet etmiş, bu açıklama, 75 yıl süren Fransız işgalinden kurtularak 1956'da bağımsızlığını kazanan ülkede şiddetle eleştirilmişti.

NAHDA'YA TEPKİ
Nahda Partisi'nin, ülkenin geleceğine ilişkin olarak 18 Ekim'de varılan birçok anlaşmadan geri çekildiğini açıklayan Hammami, Tunus'un sosyal krizin yanı sıra siyasi kriz de yaşadığını ve bu krizin koalisyon hükümeti arasında da var olduğunu söyledi.
Sözcü Hammami, ülkenin, belirli hedefleri gerçekleştirecek kriz hükümetine ihtiyacı olduğunu, bu hükümete 8 ay süre tanındığını ve hükümetin bu zaman içinde “seçimlerin tarihini belirleyecek bir program hazırlaması, devlet erklerinin bağımsızlığı için reformları gerçekleştirmesi ve Avrupa Birliği ile yeni anlaşmalar yapmaması gerektiğini” kaydetti.
Muhalif lider Şükrü Belaid, geçen hafta çarşamba günü başkent Tunus'taki evinin önünde suikaste uğramıştı. Belaid'in cenaze töreni sırasında hem cenazenin defnedildiği mezarlık çevresinde hem de ülkenin diğer şehirlerinde hükümet karşıtı protesto gösterileri düzenlenmişti. (AA)