Tunus'ta muhalif lidere suikast

Tunus'ta muhalif lidere suikast
Tunus'ta muhalif lidere suikast
Tunus'ta muhalefetteki Halk Hareketi Partisi lideri Muhammed İbrahimi, evinin önünde düzenlenen suikast sonucunda öldürüldü.

Başkent Tunus'ta gerçekleştirilen suikastta vurularak öldürülen Arap milliyetçisi İbrahimi, yeni anayasayı yazmakla görevli kurul üyesiydi.

Tunus'ta geçen Şubat ayında da ülkenin önde gelen sol muhalif liderlerinden Şükrü Belayid evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Bu suikastın ardından ülke genelinde düzenlenen gösteriler neticesinde dönemin Tunus başbakanı istifa etmek zorunda kalmıştı.

Hürriyet

DEVRİMDEN SONRA İKİNCİ SUİKAST


İbrahimi, Tunus’ta diktatör Zeynel Abidin bin Ali’nin devrilmesinden sonra öldürülen ikinci muhalif lider oldu. Demokratik Yurtsever Parti Genel Sekreteri ve Halk Cephesi sözcülerinden Şükrü Belaid de 6 Şubat’ta sabah işe giderken silahlı saldırıya uğrayan Belaid, boyunundan ve başından vurularak öldürülmüştü. 

Öldürelen Belaid ve İbrahimi'nin partileri Demokratik Yurtsever Parti ile Halk Hareketi Partisi, 12 partiden oluşan muhalif Halk Cephesi içinde yer alıyor.