Tunus'ta müze saldırısı

Tunus'ta müze saldırısı
Tunus'ta müze saldırısı
Tunus'ta Bardo Müzesi'ne giren militanların saldırısı sonucu 17 turistin hayatını kaybettiği bildirildi. Güvenlik güçlerinin rehineleri kurtarmasının ve saldırganların öldürülmesinin ardından operasyon sona erdi.

RADİKAL – Tunus’ta parlamentonun yanındaki Bardo Müzesi’ne giren iki militanın turistleri rehin alması sonucu ikisi saldırgan olmak üzere 19 kişi hayatını kaybetti. Saldırı esnasında müzede en az 200 kişinin bulunduğu belirtilirken, bu kişilerden 160'ının arka kapıdan kaçtığı ifade edildi. 

Güvenlik güçlerinin rehineleri kurtarmasının ardından yaklaşık üç saat süren operasyon sona erdi. Yetkililer, saldırganların öldürüldüğünü duyururken, Tunus Başbakanı Habib Essid, müzede saldırıyı gerçekleştiren kişi sayısının beş olduğunu ve üçünün kaçmış olabileceğini vurguladı. 

Ölenlerden birinin Tunuslu olduğu belirtilirken, turistlerin Polonya, İspanya, Almanya ve İtalya vatandaşları olduğu açıklandı. Saldırganların kalaşnikof ve el bombaları kullanıldığı bildirildi. Rehineler arasında çocuklar da vardı. 

Tunus'taki saldırıdan ilk görüntüler

Müzeyi kuşatan güvenlik güçleri

Yetkililer bölgeden silah seslerinin geldiğini belirtirken, Reuters’a konuşan bir görgü tanığı parlamentonun tahliye edildiğini söyledi. Polis ekiplerinin bölgeye sevk edildiği bildirilmişti.

Saldırı anında görüşme yapılan Tunus parlamentosu ve müze, Bardo Sarayı'nda bulunuyor.

AFP'ye konuşan meclis üyeleri ilk anda silah seslerinin nereden geldiğini anlamadıklarını söyledi. 

Müzenin içinden olduğu belirtilen fotoğraflar Twitter'da paylaşıldı. 

Müze ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan güvenlik güçleri olaylarla ilgisi olduğundan şüphe edilen bir kişiyi göz altına aldı.

TUNUS'TA SİYASİ ORTAM

Tunus, Ortadoğu'nun çeşitli ülkelerinde 2011 yılında başlayan ve Arap Baharı olarak adlandırılan ayaklanmaların şimdiye kadar başarılı olduğu tek ülke olarak değerlendiriliyor. Arap Baharı’nın fitilinin ilk ateşlendiği ülke olan Tunus, diğer Arap ülkelerinden farklı olarak uzlaşmanın öne çıktığı bir yol izliyor. 2011’de Zeynel Abidin Bin Ali’nin devrilmesinin ardından Tunus’taki siyasi ve ekonomik istikrarsızlığı sonlandırmak için arayış devam ediyor.

23 Ekim 2011’de yapılan seçimleri Müslüman Kardeşler çizgisine yakın Nahda Partisi kazandı. Raşid Gannuşi liderliğindeki parti, ülkedeki farklı siyasi grupları da kapsayan bir yönetim kurmaya çalıştı. 2013 yılına Muhammed İbrahimi, Şükrü Belayd gibi öne çıkan siyasi liderlere düzenlenen suikastlar ve Nahda aleyhinde gerçekleşen gösterilerle geçici hükümetin görevi bırakması damgasını vurdu. Aralık 2013’te ise Mehdi Cuma liderliğinde bir teknokrat hükümet kurulmuştu.

LAİK PARTİ KAZANMIŞTI

2014’ün başından itibaren büyük bir hızla uzlaşma sürecine girildi, yeni anayasa kabul edildi, olağanüstü hal kaldırıldı. 2014 Ekim’inde yapılan seçimi laik Nida Tunus Partisi kazandı. Aralık 2014’deki cumhurbaşkanlığı seçimini de Nida Tunus adayı Beci Kaid Sibsi kazandı. Sibsi seçildikten sonra Habib Sid’i hükümet kurmakla görevlendirdi.

Uzun pazarlıklar sonunda yeni hükümet 5 Şubat 2015’te kuruldu. 5 parti ve bağımsız teknokratlardan oluşan hükümette bakanların çoğunluğu Nida Tunus Partisi’nin elinde.