Tunus'ta müze saldırısında 9 tutuklu

Tunus'ta müze saldırısında 9 tutuklu
Tunus'ta müze saldırısında 9 tutuklu
Tunus'ta dün parlamento yanındaki Bardo Müzesi'ne düzenlenen ve 20'si yabancı turist 23 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili olarak dokuz kişi tutuklandı. 

RADİKAL - Tunus Başbakanı Habib Essid'in sözcüsü, dün Bardo Müzesi'ne yapılan ve 23 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili dört kişinin, saldırganlarla bağlantılı oldukları iddiası ile tutuklandıklarını söyledi. Daha sonra beş kişinin daha tutuklandığı, tutuklamaların sürdüğü belirtiliyor.

Yetkililer dün öldürülen iki saldırgandan birinin (Yassine Laabidi) ülkenin istihbarat servislerince bilindiğini açıkladı. Saldırı sonrası iki İspanya vatandaşı ve bir müze çalışanının da geceyi müzede saklanarak geçirdiği ortaya çıktı. Bu kişilerin saldırının sona ermemiş olabileceğini sandıkları belirtiliyor.

Çatışmada öldü, Tunus'un kahramanı oldu

ASKERLER SOKAKTA

Saldırının ardından Tunus'un büyük kentlerinde güvenlik önlemleri artırıldı. Askerler de sokaklarda devriye gezecek. Tunus Cumhurbaşkanı Sibsi, büyük şehirleri Tunus ordusunun koruması kararını aldı. Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, söz konusu kararın Tunus ordusu yetkilileriyle yapılan toplantı sonrasında alındığı belirtildi.

Tunus'taki saldırıdan ilk görüntüler

TURİZM ŞİRKETLERİ TURLARI İPTAL EDİYOR

Öte yandan, bazı turizm şirketleri de dünkü saldırı sonrası ya Tunus'taki faaliyetlerini askıya aldı ya da ülkedeki tur güzergahlarını değiştirdi. Yolcuları saldırıya uğrayan İtalya merkezli Costa Crociere şirketi tüm Tunus turlarını askıya aldığını açıkladı. İngiliz turizm şirketleri Thomson ve First Choice da, başkent Tunus'u tur güzergahlarından çıkardıklarını duyurdu. Üç şirket de kararlarını önümüzdeki günlerde ülkedeki duruma göre gözden geçirecek.

Tunus'ta müze saldırısı

Tunus'taki saldırıdan ilk görüntüler