Tunus'taki sahil katliamını IŞİD üstlendi

Tunus'taki sahil katliamını IŞİD üstlendi
Tunus'taki sahil katliamını IŞİD üstlendi

Tunus'ta 39 kişiyi öldüren IŞİD militanı Ebu Yahya el-Kayravni

Tunus'un Suse kentinde dün 39 kişinin öldürüldüğü ve 36 kişinin yaralandığı katliamı IŞİD üstlendi.

RADİKAL – Tunus’un Suse kentinde bulunan sahil kenarındaki Imperial Marhaba Oteli’nin sahilinde yapılan ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı IŞİD’in üstlendiği bildirildi. Sahile turist kılığında gelerek dehşet saçan IŞİD militanının adının Ebu Yahya el-Kayravni olduğu açıklandı.

Reuters’ın haberine göre, militan sahile, silahını bir şemsiyenin altında saklayarak girdi. Hayatını kaybedenler arasında İngiltere, Almanya ve Belçika vatandaşlarının olduğu belirtilirken, görgü tanığı İrlandalı turist Anthony, yaşadıklarını, “Burası her zaman güvenli bir yerdi, ancak bugün korkunçtu. Sahilde öldürmeye başladı ve sonra lobiye gitti” sözleriyle anlattı.

Tunus'ta iki otele saldırı

'RAMAZAN'DA SALDIRILARI ARTIRIN'

IŞİD’in katliamı üstlendiği açıklamasında, militanlara “Ramazan’da saldırıları artırmaları” yönünde çağrı yapıldı. Açıklamada, “Kardeşimiz, halifeliğin askeri Ebu Yahya el-Kayravni, güvenlik önlemlerine rağmen hedef olan Imperial Oteli’ne ulaştı” denildi ve otel “genelev” olarak nitelendirildi. İsmini vermek istemeyen bir güvenlik yetkilisi, Reuters’a yaptığı açıklamada saldırganın vücudunda bomba bulunduğunu söyledi. Kalaşnikof taşıyan saldırgan olay yerinde polis tarafından öldürülmüştü.

Üç kıtada terör saldırıları

SALDIRGAN İZLENMİYORDU

İçişleri Bakanlığı’ndan üst düzey yetkili Refik Çelli, saldırganın yetkililer tarafından takip edilmediğini ve “potansiyel cihatçılar” listesinde olmadığını belirtti. Tunuslu yetkililer, IŞİD açıklamasından önce saldırganı 23 yaşındaki mühendislik öğrencisi Seyfettin Rezgi olarak duyurmuşlardı. Saldırıyla ilgili bir kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, bu kişinin ismi açıklanmadı.

Tunus Başbakanı Habib Essid, saldırının ardından yaptığı açıklamada hükümetin, bir hafta içinde devlet kontrolünde olmayan 80 camiyi, “şiddete teşvik etmeleri nedeniyle” kapatacağını ifade etti. Essid, silahlı örgütlere destek verdiğinden şüphelenilen kurumların da kapatılacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan Kuveyt ve Tunus saldırılarına açıklama