Türk askerlerinin bir bölümü Başika'dan çekildi

Türk askerlerinin bir bölümü Başika'dan çekildi
Türk askerlerinin bir bölümü Başika'dan çekildi
Türkiye, Irak'la gerilime yol açan Musul yakınlarındaki Başika kampına yaptığı askeri yığınağı aradan 10 gün geçtikten sonra kısmen geri çekti.

RADİKAL - Türkiye, Musul yakınlarındaki Başika kampına yaptığı askeri yığınağı kısmen geri çekti. Bağdat’ın yanısıra, Tahran ve Moskova’nın da tepkisine neden olan 400 kadar asker ve 25 kadar tanktan bir kısmının bu sabah Irak’ın kuzeyinde bir başka yere intikal ettiği bildirildi.

Askeri kaynaklar yapılanın “çekilme” değil “yeniden tanzim olduğunu” belirterek, “Başika’daki Türk unsurlarından bir kısmı yeni düzenleme kapsamında kampın kuzey bölgesine intikal ettiler, 10-12 araçlık bir konvoydan oluşan askeri birlikte zırhlı araçlar ve tanklar da yer alıyor” bilgisini paylaştılar.

Irak'ta Türk Bayrağı yakıldı

REUTERS: TÜRK ASKERİ KUZEYE İNTİKAL ETTİ

Reuters'ın haberine göre askeri kaynaklar, Türkiye'nin Irak'ın Musul kenti yakınlarındaki Başika kampındaki askerlerinin bir bölümünün yapılan yeni düzenleme kapsamında kuzeye doğru intikal ettiğini söyledi.

Reuters'a konuşan kaynaklar geçen Cuma günü Başbakanlık tarafından açıklanan "yeni düzenleme"yi hatırlatarak bu çerçevede Başika kampındaki Türk askerlerinin bir bölümünün kuzeye doğru intikal ettiğini belirtti.

Ege'de Rus savaş gemisiyle Türk balıkçı teknesi az daha çarpışıyordu

HAKAN FİDAN VE FERİDUN SİNİRLİOĞLU BAĞDAT'A GİTMİŞTİ

Türkiye'nin önceki hafta Başika kampına gönderdiği Türk askerleri Bağdat yönetiminin tepkisine neden olmuş, konuyla ilgili olarak MİT müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu Bağdat'a giderek temaslarda bulunmuştu.

Bu ziyaretin ardından Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Başika'daki kampa yönelik son dönemde yoğunlaşan güvenlik riskleri nedeniyle artırılan koruma gücüne mensup askeri personelin alandaki eğitim ve güvenlik durumuna göre yeniden tanzimi hususu da Irak Hükümeti'nin hassasiyeti dikkate alınarak kararlaştırılmıştır" denilmişti.

İran'da imamlar Türkiye karşıtı hutbeler okudu

Ancak bu açıklamaya rağmen Bağdat yönetimi konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin gündemine getirmeye karar vermişti.

Erbil-Washington-Ankara arasında IŞİD zirvesi

ANADOLU AJANSI DA DOĞRULADI

Anadolu Ajansı da haberi doğrulayarak şu haberi servis etti:

"Irak'ta Başika bölgesindeki konuşlu Türk askeri unsurlarından bir kısmının, yeni bir düzenleme kapsamında Irak'ın kuzeyine intikal ettiği öğrenildi.

İran'da imamlar Türkiye karşıtı hutbeler okudu

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Musul'daki Başika bölgesinde konuşlu Türk askeri unsurlarından bir kısmı, aralarında tankların da bulunduğu 10-12 araçlık konvoyla yeni bir düzenleme kapsamında Irak'ın kuzeyine intikal etti.

Söz konusu intikalin, yeni bir düzenleme kapsamında yapıldığı vurgulandı." (Hürriyet) 

Rusya'dan Musul çıkışı